Takip Et

Dünya

Zeynep Sekaanvand’ın bugün idam edileceği açıklandı!

İran’da şiddet gördüğü eşini öldürmek zorunda kaldığı için idama mahkum edilen 24 yaşındaki Zeynep Sekaanvand’ın bugün İran rejimi tarafından idam edileceği iddia edild

Uluslararası Af Örgütü, İran’da şiddet gördüğü eşini öldürmek zorunda kaldığı için idama mahkum edilen Zeynep Sekaanvand’ın bugün İran rejimi tarafından idam edileceğini belirtti. Af Örgütü, İranlı yetkililere, “Sekaanvand’ın mahkumiyeti derhal feshedilmeli” çağrısı yaptı.

İran’da şiddet gördüğü eşini öldürmek zorunda kaldığı için idama mahkum edilen 24 yaşındaki Zeynep Sekaanvand’ın bugün İran rejimi tarafından idam edileceği iddia edildi. Uluslararası Af Örgütü, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Araştırma ve Savunucu Direktörü Philip Luther, yaptığı açıklamada, Sekaanvand’ın bugün idam edileceğini öne sürdü.

Luther, İranlı yetkililere; idamın durdurulması yönünde çağrı yaparak, “Sekaanvand, 17 yaşındayken tutuklandı ve 15 yaşındayken evlendiği eşini öldürülmesi nedeniyle idam cezasına çarptırıldı. Sekaanvand, suçlandığı zaman; bir çocuk olmasının yanı sıra çok adil olmayan bir yasal sürece maruz kalmıştır” dedi.

Sekaanvand’ın 2014 yılında yasal temsile erişimi olmadığı zaman yaptığı “itirafları” geri aldığı son duruşmasına kadar avukatıyla görüştürülmediğini hatırlatan Luther, “Sekaanvand, ayrıca, tutuklanmasının ardından erkek polisler tarafından darp edilerek işkenceye maruz kaldığını söyledi” ifadelerini kullandı. Luther, İranlı yetkililere, “Sekaanvand’ın mahkumiyeti derhal feshedilmeli ve ölüm cezasına başvurmadan, çocuk adaleti ilkelerine uygun olarak adil bir yargılanma hakkı verilmelidir” çağrısı yaptı.

 

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler