Takip Et

Dünya

Zaman ve mekandan bağımsız ezilenlerin direnişi her yerde

Filistin’de foto muhabir Mustafa Hassona tarafından çekilen fotoğraf Fransız özgürlüğünün sembolü fotoğrafa benzese de direnişin ve özgürlük arayışının bitmeyceğini temsil ediyor

İsrail sınırına yakın bir plajda düzenlenen protestoya katılan Filistinliler’e saldırdığı sırada foto muhabir Mustafa Hassona tarafından yakalanan fotoğrafta yer alan üstü çıplak bir Filistinli, bir elinde bayrak tutup diğer elinde de sapanla taş atarken görülüyor. Paris isyanlarının betimlendiği ve hafızalara kazınan resmi anımsatan kare viral oldu.

O günden beri sosyal medyada sıklıkla paylaşılan fotoğraf Fransız ressam Eugene Delacroix’nın 1830 Paris isyanlarını betimlediği Halka Yol Gösteren Özgürlük resmine benzetiliyor..

Gazze’deki Filistinliler İsrail sınırında Mart ayından beri her hafta protesto düzenliyor. Hamas tarafından örgütlenen protestolarda İsrail’in çeşitli ülkelere dağılmış bulunan Filistinli sığınmacıların ülkelerine dönmesine izin vermesi talep ediliyor. Protestolar başladığından beri 217 Filistinli öldürüldü.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler