Takip Et

Dünya

“Yüzyılın anlaşması”, yüzyılın direnişiyle karşılanacak

ABD ve İsrail arasında imzalanan ve Filistin’i işgal anlamına gelen ‘Yüzyılın anlaşmasına’ karşı birçok yerde Filistin için eylemler yapıldı

Ürdün’ün başkenti Amman ile Gazze ve Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde düzenlenen eylemlere katılanlar, Filistin bayrakları taşıdı.
Gazze’deki eylemciler İsrail bayrağı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın posterini yaktı. Eylemciler caddelerde lastikleri ateşe vererek  tepki gösterdi.

Batı Şeria’da saldırı

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus, Kalkilya, Ramallah ve El-Halil kentlerinde İsrail askerleri eylemcilere saldırdı.

İsrail askerleri gösterilere göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik ve gerçek mermilerle saldırı

Çıkan olaylarda bazı Filistinliler yaralandı veya gazdan etkilendi.

Amman’daki ABD büyükelçiliği yakınında eylem

Ürdün’ün başkenti Amman’da yüzlerce kişi ABD’nin Amman Büyükelçiliği önünde toplandı. Eylemcilere bazı parlamenterler de destek verdi.

“Ürdün, özgür insanların ülkesi, hiçbir utancı kabul etmeyeceğiz” ve “Terörün sembolü ABD” sloganları atan göstericiler, üzerinde “ABD terörün başıdır. Bu anlaşma geçmeyecek” yazılı dövizler taşıdı.

Lübnan’da da çağrı yapıldı

Lübnan’daki Fetih Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada, yarın ülkedeki tüm Filistin kamplarında ABD’nin planına karşı yürüyüşler düzenlenmesi çağrısında bulunuldu.

“Sözde barış planıyla mücadelede Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın yanında yer alıyoruz.” ifadeleri kullanılan açıklamada, ABD ve İsrail’in tehditlerinin kendilerini korkutmayacağı vurgulandı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler