Takip Et

Güncel

Yurtdışından getirilecek elektronik cihazlardan alınacak ücretler belirlendi

“Ticari ithalat maksadı dışında” yurtdışından getirilecek televizyon, radyo, cep telefonu gibi görsel veya işitsel yayınları alabilen cihazlar için 2020’de tahsil edilecek bandrol ücretleri belirlendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre yılbaşından itibaren yurtdışından getirilen televizyon, radyo, video cihazı gibi görsel ve işitsel cihazlardan alınacak ücretler belirlendi.

Televizyonlar ve radyolar gibi tekli veya birleşik ithal elektronik ürünlerden tek seferlik euro üzerinden alınan bandrol ücreti 2020 yılı için değişmeyerek 2019’la aynı kaldı.

Uzun yıllardır yurtdışından getirilen televizyon, radyo, cep telefonu gibi pek çok elektronik cihazlardan TRT bandrolü tarzında sabit ücretler alınmaktaydı. Her yıl sonunda yılbaşından itibaren geçerli olmak üzere bandrol ücretleri yeniden belirleniyor.

Konuya ilişkin Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre ticari ithalat maksadı dışında yurtdışından getirilecek cihazlar için bir defaya mahsus ve 2020 yılı için geçerli olmak üzere bandrol ücreti tahsil edilecek.

Karara göre, cep telefonlarından 20 avro (131 lira), bilgisayar ve tabletlerden 10 avro(65 lira), mp3 çalar, navigasyon cihazları, dvd-vcd oynatıcılar ve ev sinema sistemlerinden 2-15 avro(13-98 lira), bunun dışında kalan bu kapsamdaki her türlü cihazdan 18 avro (118 lira) ücret alınacak.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler