Takip Et

Mülteci Hakları

Yunanistan mülteci geçişini engellemek için Ege Deniz’ine yüzen bariyer kuruyor

Yunanistan Türkiye’den Ege Denizi yoluyla gelen mültecileri engellemek için “yüzen koruma sistemi” kurmak için ihaleye çıkılacağını duyurdu

Yunanistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’den gelen mültecileri engellemek için, Ege Denizi’ne yüzen bariyer sistemi kurmak için ihale açıldığını açıkladı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, ihale dokümanlarına göre sistem 2,7 kilometre uzunluğunda, 1,1 metre yüksekliğinde bir ağ ya da bariyer şeklinde olacak, 50 santimetrelik bölümüyse su yüzeyinde bulunacak. Su yüzeyindeki bölümün yanıp sönen ışıkları olacağı belirtiliyor.

Savunma Bakanlığının bütçesini 500 bin euro olarak belirlediği sistemi Yunan ordusunun acil durumlarda kullanacağı belirtildi.

Aralık ayında bir açıklama yapan Yunan hükümetinin mülteci kabul sorumlusu Manos Logothetis 2020 yılında Türkiye’den Yunan adalarına 100 bin yeni mülteci gelmesini beklediklerini söylemişti.

Mülteci krizinin doruk noktaya ulaştığı 2015 ve 2016 yıllarında her gün binlerce insan Türkiye kıyılarından Midilli ve Ege Denizi’ndeki diğer Yunan adalarına geçmişti. 2016 Mart’ında Türkiye ile AB arasında varılan anlaşmanın ardından bu yolla Türkiye’den Yunanistan’a geçen mülteci sayısı bariz biçimde düşmüştü. Son dönemde ise gelen mülteci sayısının yeniden artış gösterdiği belirtiliyor.

Bu nedenle Yunan adalarında bulunan ve resmi olarak 6 bin 200 kişilik kapasiteye sahip mülteci kamplarında 40 binden fazla mültecinin yaşadığı belirtiliyor. Yardım kuruluşları kamplardaki koşulları eleştiriyor ve Yunan hükümetinden mültecilerin koşullarını iyileştirmesini istiyor.

Günün Haberleri

Mülteci Hakları konulu diğer haberler