Takip Et

Dünya

Yunan halkı hesap soruyor: Hükümete ilk dava açıldı

Yunanistan’da en az 91 kişinin hayatını kaybettiği yangının mağdurları devletten hesap soruyor. Yangında ölen bir çiftin ailesi, hükümet yetkililerine dava açtı. Bir savcı da ilgili kurumların yöneticilerinden ifade alıyor

Duvar’ın haberine göre Yunanistan, en az 91 kişinin hayatını kaybettiği yangının ardından sorumluluğun kimde olduğunu tartışmaya devam ediyor. Hükümet yetkilileri kundaklama iddiasını öne çıkarsa da, uzmanlar çarpık yapılaşma ve ihmale dikkat çekiyor Bölge halkı vaktinde uyarılmadıklarını söylerken, hükümete karşı ilk dava da geldi. İsmi açıklanmayan bir çiftin akrabaları, devlet yetkililerini, itfaiyeyi ve polisi mahkemeye verdi.

‘Taksirle öldürme’ suçundan hüküm mümkün

Reuters’a konuşan bir adliye kaynağı, çiftin yangından iki gün önce kızlarının düğününü yaptığını söyledi. Gelinin 70 yaşındaki öğretmen babasının önce evlerinin garajından çıkamadığı, eşinin ise Amerikalı misafirleriyle plaja gitmeye çalıştığı belirtiliyor. Buna göre, ikisinin de cansız bedeni sonuç olarak evlerinden 400 metre uzakta bulundu.

Reuters’ın kaynağı, bu davanın sonucunda yetkililerin taksirle öldürme, bedeni zarar ve ihmal suçlarından hüküm giyebileceğini söyledi.

Savcı yetkililerin ifadesini alıyor

Savcı Varvara Gnesouli ise yangının önlenmesinden ve kontrol altına alınmasından sorumlu bir dizi devlet kurumunun yöneticisinin ifadelerini alıyor.

Savcının, yetkililerin yangından ve ölümlerden ilk olarak ne zaman haberdar olduğunu öğrenmek için bir dizi devlet kurumu arasında yapılan temasları incelemek üzere iletişim verilerine erişim istediği de belirtiliyor.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler