Takip Et

Güncel

YSK’nın oy sayımı için kullandığı bilişim sistemine dışarıdan müdahale edilebilir!

Bilişim uzmanı ve eski CHP Milletvekili Tacidar Seyhan, YSK’nın oy sayımı için kullandığı Seçim Bilişim Sistemi’nin dışarıdan erişime ve müdahaleye açık olduğunu, bunun için önlem alınmadığını söyledi.

Bilişim Uzmanı ve CHP eski Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Yüksek Seçim Kurulu’nun oy sayımı için kullandığı Seçim Bilişim Sistemi’ne dışarıdan erişim sağlanarak oy çalınabileceğini söyledi. 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler yaklaşırken mevcut güvenlik zafiyetine değinen Seyhan “Dünyanın her yerinden dakikalar içerisinde bu yazılıma girilebilir. Türkiye’de bunu yapabilecek en az bin uzman var” dedi.

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre Seyhan, oy kullanımın sona erdikten sonra sandık birleştirme tutanaklarının da anında yayımlanması gerektiğini vurgularken ŞEÇGİS’e dışarıdan çok kolay müdahale edilebileceğini söyledi. Seyhan ayrıca, YSK’nin tedbirleri bir müdahale sonucunda yapılan değişikleri kontrol edecek ve saldırının etkilerini bertaraf edecek düzeyde olmadığını da belirtti.

‘SEÇGİS dışarıdan müdahaleyi kolaylaştırıyor’

Dünyada müdahale edilemeyecek bir sistem yok. YSK’nin görevi dışarıdan müdahale sırasında sisteme giriş yapan bilgisayarları tespit etmek. Yapılan değişikleri görüp elinde olan veriyi korumaktır. Dünyanın her yerinden dakikalar içerisinde bu yazılıma girilebilir. Türkiye’de bunu yapabilecek en az bin uzman var. YSK bu sistemin güvenli olduğunu iddia ediyorsa onlara bunun nasıl yapılacağını ve nasıl engelleneceğini izah etmeye hazırım. SEÇSİS’in yazılım mantığında herhangi bir hata yoktur ancak seçilen yazılım altyapısında ve oluşturulan güvenlik duvarında ciddi hatalar vardır. Bu SEÇSİS dışarıdan müdahaleyi mümkün kılmakta ve kolaylaştırmaktadır. YSK’nin tedbirleri bir müdahale sonucunda yapılan değişikleri kontrol edecek ve saldırının etkilerini bertaraf edecek düzeyde değil.

‘Risk var ama tedbir yok’

Bilgi girişinin de uzmanlar tarafından denetlenmesi gerektiğini ifade eden Seyhan, YSK’nin seçimi kesinleştirmesinden önce toplanan verilerin Meclis’te grubu bulunan siyasi parti uzmanlarınca incelenmesinin de önemine değindi. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi tarafından gündeme getirilen parmak boyasına ilişkin konuşan Seyhan,

Tek yönlü tedbir almakla sorunun önüne geçemezsiniz. Diyelim ki parmak boyası uygulaması yapıldı. Mükerrer oy kullanımının önüne geçtiniz ama sadece sorun bu değil ki. SEÇSİS’e oyların şeffaf bir şekilde geçirildiğini nasıl saptayacaksınız? Veri girişi yapan sadece YSK görevlisi elemanlar mıdır yoksa onlar dışında yetki kodunun verildiği birileri var mıdır? Siyasi partilerin bu soruların yanıtlarını da aramaları gerekiyor. Türkiye bu güvensizlikle seçmenin oy güvenliğini sağlamadığı sürece burada yaşanacak oy kaybı sadece muhalefetin değil, iktidar partisinin de sonunu getirebilir. Mühendis her zaman riski görür riske karşı tedbirini alır. Burada bir risk var ama tedbir yok

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler