Takip Et

Güncel

YSK Başkanı Güven’den seçim açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, 23 Haziran’da yeniden yapılacak İBB seçimleriyle ilgili hazırlıklara ilişkin açıklamada bulundu

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, 23 Haziran’da yeniden yapılacak İBB seçimleriyle ilgili hazırlıklara ilişkin açıklamada bulundu. Sadi Güven, iptal edilmesine ilişkin gerekçeli kararın ne zaman açıklanacağıyla ilgili de konuştu.

YSK Başkanı Sadi Güven’in açıklamaları şöyle;

“İstanbul’da 23 Haziran’da yapılacak seçimlerde seçmen listeleriyle ilgili yoğun tartışmalar olduğunu gördüm. Bu yenileme seçimi. 31 Mart’ta yapılan seçimde kullandığımız sandık seçmen listelerinin aynısını kullanacağız. Herhangi bir güncelleme yapılmayacak, askıya da çıkmayacak. Oy kullanma hakkına sahip kim varsa oy kullanacak.

Partilerle sandık seçmen listelerini paylaştık. Vatandaşlarımız da kendileri de sorgulayabilecek, hangi sandıkta oy kullanabileceklerini görecekler. Sadece sandık kurulları değişecek. Onun dışında bir değişiklik olmayacak.

Oy kullanamayacak kısıtlı seçmenlerle ilgili ‘oy kullanamaz’ işareti düşülecek. Onlar silinmeyecek, karşısına şerh düşülecek.

31 Mart’ta kim oy kullanma hakkına sahipse, 23 Haziran’da da oy kullanma hakkına sahip olacak. Siyasi partilerle de paylaştık, bunu karşılaştırma imkanına sahip olacak.”

Gerekçeli karar ne zaman açıklanacak?

Sadi Güven, YSK’nın İstanbul seçimlerine yönelik verdiği ‘yenileme kararı’na ilişkin gerekçeli kararının henüz yayınlanmamış olmasına ilişkin soruya ise “Arkadaşlarımızı çalışıyor karar bittiğinde paylaşacağız” yanıtını verdi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler