Connect with us

Güncel

Yılbaşından önce torba KHK

Yaklaşık 1 ay önce yayımlanacağı duyurulan 2 KHK’nın yılbaşından önce çıkması bekleniyor. Yüksek yargıdan ekonomiye, taşeronlara kadrodan cazibe merkezlerine farklı alanlarda bir dizi düzenleme içermesi beklenen KHK, “Torba KHK” olarak nitelendiriliyor

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın 2 yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkacağıyla ilgili açıklamasının üzerinden yaklaşık 1 ay geçti. Bu süreçte yayımlanacak KHK’ların “önemli” olduğuyla ilgili açıklamalar geldi ama içeriğiyle ilgili bilgi verilmedi.

Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, Bazı Bakanların açıklamaları ve kulislere yansıyan bilgilere göre 2 yeni KHK yaklaşık 150 maddeden oluşacak. Çok kapsamlı olacağı konuşulan KHK’larda çok sayıda ihraç ve yine sınırlı sayıda da olsa bazı göreve iade kararları bekleniyor. İhraçların büyük kısmının Türk Silahlı Kuvvetlerinden olacağı konuşuluyor.

TSK’da yeni yapılanma devam edecek

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) yeniden yapılanma sağlayan birçok düzenleme gerçekleştirildi. Yeni KHK’larda da bu yönde TSK’daki reformların devam etmesi bekleniyor.

Yüksek yargıda değişiklik yapılacak

Yeni KHK’larda yüksek yargıda da bir dizi yeni düzenleme yapılacağı konuşuluyor. MHP milletvekillerinin bütçe görüşmelerinde dile getirdiği iddiaya göre, Yargıtay ve Danıştay’da üye sayısı arttırılacak. Ayrıca bir başka iddiaya göre darbe ve terör davalarının temyiz incelemesinin İstinaf’a gitmeden doğrudan Yargıtay’da yapılması sağlanacak. Bu şekilde davaların daha kısa sürede sonuçlandırılması sağlanacak. MHP, özellikle Yargıtay ve Danıştay üye sayısının arttırılmasına tepki göstererek, “bu düzenleme yanlıştır ama illa yapılacaksa bugün yapılması yanlıştır, terörle mücadele davaları bittikten sonra yapılmalıdır” demişti.

Cazibe merkezleri KHK’da

Yeni KHK’larda olacağı kesinleşen bir başka konu ise yine bütçe görüşmelerinde ortaya çıktı. Bir milletvekilinin 23 ilde kurulacak cazibe merkezleriyle ilgili sorusuna yanıt veren Bakan “Cazibe merkezleri programı çok yakında revize edilmiş olarak yürürlüğe girecek. Önümüzdeki KHK’larda bazı düzenlemeler var, o düzenlemeler yapılır yapılmaz Cazibe merkezleri programı, genel teşvik programının içerisinde güçlendirilmiş olarak hayata geçecek” dedi. Böylece bu konuyla ilgili düzenlemelerin KHK’da yer alacağı kesinleşti.

Taşeron düzenlemesi KHK’yla gelecek

1 milyona yakın taşeron çalışanın beklediği kadro düzenlemesinin de KHK ile yapılması bekleniyor. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda “KHK” ifadesi hiç kullanılmadı ama yılbaşından önce bu düzenlemenin hayata geçirileceği ifade edildi. Meclis bütçe sonrası 18 günlük tatil kararı aldığı için, eğer düzenleme ertelenmeyecekse taşeron çalışana kadronun da KHK ile yapılacağı kesinleşti.

25 Aralık mı 31 Aralık mı?

KHK’ların ne zaman yayımlanacağı da merak konusu. Kulislerde 25 Aralık Pazartesi ve 31 Aralık Pazar günü öne çıkıyor. Yılın son günü yayınlanacağını söyleyenler taşeron düzenlemesine vurgu yaparak, bu tarihin sözleşmelerin yenilenme tarihi olduğuna  dikkat çekiyor.

 

Günün Haberleri

More in Güncel