Takip Et

Güncel

Yeni yasama yılının açılışında Erdoğan protesto edildi

Yeni yasama yılı protesto ile başladı. HDP, CHP ve İYİ Parti’li vekiller, Meclis açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ayağa kalkmayarak protesto etti. Meclis’in tek tutuklu milletvekili Leyla Güven’in fotoğrafları ise HDP sıralarına asıldı

Meclis’te gerçekleşen 27. Dönem 2. yasama yılı’nın açılışı, yoğun güvenlik önlemleri altında yapıldı. Alınan kimi yeni güvenlik önlemleri kapsamında milletvekillerine ait araçların dışındaki danışman ve meclis personellerine ait araçlar sadece Güvenlik Kapısı’ndan yerleşkeye girmesine izin verildi. Yine açılış nedeniyle bugünlük ziyaretçi yasağı da getirildi.

 HDP’li Leyla Güven yokluğunda yasama başladı

Mezopotamya ajansında yer alan haberde, Yeni yasama dönemi HDP’nin tutuklu Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in yokluğunda başladı. Tutuklu iki milletvekillinden biri olan CHP’li  Enis Berberoğlu, geçtiğimiz günlerde tahliye edilirken, Güven’in tutukluluğa dair yapılan itiraza ilişkin ise henüz karar çıkmadı. Bu nedenle HDP’liler tutukluluğunu protesto etmek amacıyla Güven’in fotoğraflarıyla Genel Kurul Salonunda oturdu.

Yeni yasama yılı Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın birleşimi açması ve sunuş konuşmasıyla başladı. Yıldırım, Meclis’in her zaman çare kapısı olduğunu savunarak, “Türkiye yeni bir sisteme geçmiştir. Yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Yeni sistemin ilk milletvekilleri de bizler olarak TBMM’de sistemin ruhuna uygun olarak yasama, denetim odaklı çalışmalarımızı yürüteceğiz. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Son zamanlarda ekonomimizde küresel kaynaklı bazı sıkıntılar yaşadığımızı biliyoruz. Ülkemiz benzer sıkıntılarla geçmişte de karşılaşmış, üstesinden gelmiştir. Kısa sürede bunun da üstesinden geleceğine inanıyorum” sözlerini sarf etti.

 CHP, İYİ  Parti ve HDP milletvekilleri ayağa kalkmadı

Yıldırım daha sonra açılış konuşmasını yapması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı salona davet etti. Erdoğan’ın salona girişi sırasında İYİ PARTİ, CHP ve HDP’li  vekillerin ayağa kalkmadığı görüldü. AKP ve MHP’li milletvekilleri ise Erdoğan’ı ayakta alkışladı.

Meclis Başkanı Yıldırım, bunun  üzerine hemen İstiklal Marşı okunacağını belirterek milletvekillerini ayağa kalkmaya davet etti.

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler