Takip Et

Güncel

Yeni yasama yılı bugün başlıyor: Gündemde savaş tezkereleri ve af var

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yeni yasama yılı bugün başlıyor. Meclis’in gündeminde ilk olarak iç tüzük değişiklikleri ile Suriye ve Irak tezkereleri yer alıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yeni yasama yılı bugün başlıyor.İki aylık tatilin ardından açılacak olan Meclis’in yeni döneminde gündemin ilk sıralarında iç tüzük değişiklikleri ile Suriye ve Irak tezkereleri yer alıyor. Bugünkü Meclis oturumu 14.00’te Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın başkanlığında toplanacak. Açılışta Erdoğan’ın da bir konuşma yapması bekleniyor.

Meclis gündeminde yer alan konular

İç tüzük değişikliği

Cumhurbaşkanlığı sistemine uyum kapsamında meclis’in çalışma usulünü belirleyen iç tüzükte yapılması öngörülen değişiklikler öncelikli gündem maddesi konumunda. Gensoru, başbakan, tasarı ifadelerinin bulunduğu maddelerin iç tüzükten çıkarılması bekleniyor.

Suriye ve Irak tezkereleri

Cumhurbaşkanlığı’na Suriye ve Irak’a asker gönderme yetkisi veren tezkerenin süresinin uzatılması da meclis’in öncelikli gündem maddeleri arasında.

MHP’nin af önerisi

Milliyetçi Hareket Partisi’nin geçen hafta Meclis’e sunduğu af yasa taslağının, meclis gündemine kısa sürede alınması bekleniyor. Partilerin MHP’nin sunduğu taslak üzerinde görüş bildirmeleri bekleniyor.

2019 bütçesi

Meclis gündemindeki bir diğer önemli gündem maddesi ise gelecek yılın bütçesi olacak. 17 Ekim’e kadar meclis’e sunulması gereken bütçe teklifinin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sunduğu Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) öngörülen büyüklükte olması bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler