Takip Et

Güncel

Yaşamını yitiren gazeteciye hapis cezası

KHK’yle kapatılan DİHA’nın Diyarbakır Temsilcisi Kadri Kaya’ya, Batman 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi ölümünden 8 ay sonra 2 yıl bir ay hapis cezası verdi. Mahkeme cezanın ertelenmesine yer olmadığına hükmetti

Batman 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, tedavi gördüğü hastanede 29 Ekim 2018’de yaşamını yitiren Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) kurucusu Kadri Kaya’ya ölümünden 8 ay sonra hapis cezası verdi. “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlamasıyla ölümünden sonrada yargılanmasına devam edilen Kaya’ya verilen cezada hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verildi.

Mahkeme, ölümü Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ne (UYAP) işlenmesine rağmen 8 ay önce yaşamını yitiren Kadri Kaya’ya ile gazeteciler Erdoğan Altan, Mehmet Karabaş ve diğer 3 sanığa “örgüte bilerek ve isteyerek yardım yardım etmek” suçlarından 2 yıl 1’er ay hapis cezası verdi. Mahkeme, 29 Ekim 2018’de kanser tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Kadri Kaya ve diğer sanıklara verilen cezanın hükmünün açıklanmasının geriye bırakılmasına yer olmadığın karar verdi.

Ölüye ceza verilmesi ve bir sanık hakkında hüküm kurulmamasının yer aldığı mahkeme tutanağı olduğu gibi UYAP’a yüklendi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler