Takip Et

Güncel

Yargı reformu Strateji Belgesi’nin ilk paketi Meclis’te kabul edildi

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin ilk paketi, Meclis’te kabul edildi. Söz konusu teklifin yasalaşması sonucu, KHK ile pasaportlarına el konulanların mahkeme kararıyla beraat etmesi halinde dahi pasaportlarını almaları İçişleri Bakanlığı’nın incelemesinin sonucuna göre belirlenecek.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Mayıs’taki ‘Yargı Reformu Stratejisi Programı’nda açıkladığı ‘yargı reformu paketi’ Meclis Başkanlığı’na sunulmuştu.

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda düzenlemeler içeren “Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi”, Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edilmişti.

TBMM Genel Kurulu’na gelen teklif, yapılan oylama sonucunda kabul edilerek yasalaştı.

AKP’li Mehmet Muş’un Yargı Reformu Strateji Belgesi çerçevesinde hazırlanan ilk paket olduğunu belirttiği yasada 39 madde bulunuyor.

Bunlardan biri Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile işlerinden ve pasaportlarından edilenlerle ilgili.

Söz konusu teklifin yasalaşması sonucu, pasaportlarının iadesi için mahkeme kararıyla beraat etmesi halinde dahi İçişleri Bakanlığı’nın incelemesinin sonucunu şart koşuyor.

Ayrıca 15 yılını dolduran avukatlara yeşil pasaport verme koşulunda ise “terör” kriteri var. Buna göre “terörle mücadele kapsamına giren suçlardan hakkında soruşturma ve kovuşturma açılmış olan avukatlara yeşil pasaport verilmeyecek.”

Yasayla ilgili diğer detaylardan bazıları şöyle:

 Haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmayacak.

 Baroya kayıtlı, en az 15 yıllık avukatlara yeşil pasaport verilebilecek.

 Avukatlık staj ve noterlik staj başvurularında, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı’nda başarılı olma şartları aranacak.

 İdari yargıda da ses ve görüntü nakledilmesi yoluyla duruşma yapılabilecek.

 Soruşturma aşamasında tutukluluk süresi, ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde 6 ayı, görevine giren işlerde 1 yılı geçemeyecek.

 Seri muhakeme usulü ile basit yargılama usulü, yargı sistemine dahil ediliyor.

 Suçun sübutuna doğrudan etki edecek mevcut bir delil toplanmadan düzenlenen, soruşturma veya kovuşturma yapılması izne veya talebe bağlı olan suçlarda izin alınmaksızın veya talep olmaksızın düzenlenen iddianameler iade edilecek.

 İş ve çalışma hürriyetinin ihlali; güveni kötüye kullanma; suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi suçları da uzlaştırma kapsamında olacak.

 Uzlaştırma ve ön ödeme kapsamındaki suçlar hariç, cumhuriyet savcısı, üst sınırı 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasını gerektiren suçlarda, kamu davasının açılmasını 5 yıl süreyle erteleyebilecek.

 Cinsel istismar mağduru çocukların soruşturma evresindeki beyanları, bunlara yönelik hizmet veren merkezlerde cumhuriyet savcısının nezaretinde uzmanlar aracılığıyla alınacak.

 Bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin temyiz edilebilecek kararlarının kapsamı genişletiliyor.

 Hakaret, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit, suç işlemeye tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve devletin kurum ve organlarını aşağılama, silahlı örgüt, halkı askerlikten soğutma suçları nedeniyle verilen bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin kararları temyiz edilebilecek.

 Kamu davasının açılmasının ertelenmesine ilişkin hapis cezalarının üst sınırı 15 yaşını doldurmamış çocuklar bakımından 5 yıl olarak uygulanacak.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler