Takip Et

Güncel

Yapılması planlanan 10 Ekim anıtı, Cumhurbaşkanlığı tarafından engelleniyor

10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybedenler için yapılması düşünülen anıtın Cumhurbaşkanlığı tarafından engellendiği iddia edildi

10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybedenler için yapılması düşünülen anıtın Cumhurbaşkanlığı tarafından engellendiği iddia edildi.

Gazete Duvar’da yer alan bir habere göre Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, saldırının gerçekleştiği yerin adının “Demokrasi Meydanı” olması ve sözkonusu noktaya bir “Demokrasi Anıtı” yapılması kararı aldı. Ancak geçen üç yıl sonrasında belediye tarafından anıt için tek bir çivi dahi çakılmadı.

Cumhurbaşkanlığına gönderdik orası bakıyor

Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralılar her ay Ankara Garı’nda yaptıkları anmada anıtın bir an önce yapılması taleplerini dile getiriyordu. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne anıtın yapılması için önerge veren CHP’li Meclis Üyesi Doğan Yılmazkaya, karardan 5 ay sonra yeniden konuyu meclise taşıdı.

“Böyle bir karar aldık neden gereği yapılmadı?” diye soran Yılmazkaya, “Biz projeyi hazırladık” yanıtını aldı. “Neden uygulamıyorsunuz?” sorusunu zaman zaman yeniden soran CHP’li üye, en son anıt yapım kararıyla ilgili olarak kendisine, “Cumhurbaşkanlığına gönderdik orası bakıyor” yanıtı verildiğini söyledi.

Yılmazkaya, “Bunun Cumhurbaşkanlığıyla ne ilgisi var? Süreç olumsuz ve takip etmeye devam ediyoruz. Bu durumu yeniden gündeme getirip 10 Ekim günü mecliste yeniden soracağım. Yanlış oldu diyebilirsiniz, kararı geri çekebilirsiniz ama böyle bir şey de yok! Aldığınız kararın arkasında duracaksınız” diye konuştu.

Olayı siyasi olarak uzatıyorlar, yapmıyorlar

Anıtın yapılmamasının nedenini, “siyasi bir karar” olarak niteleyen Yılmazkaya, “Olayı siyasi olarak uzatıyorlar, yapmıyorlar” dedi.

AK Partili üyelerin oyuyla kararın meclisten geçtiğini hatırlatan Yılmazkaya, “Peki AK Partili üyeler aldıkları kararın hayata geçmemesine dair bir yorum yapmıyorlar mı?” sorusuna, “AK Partili üyeler hiçbir konuyla ilgili yorum yapmıyorlar ki bu konuyla ilgili yapsınlar. Neye oy verdiklerini dahi çoğu zaman bilmiyorlar” yanıtını verdi.

Soylu da yanıt vermedi

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil geçtiğimiz Nisan ayında anıtı TBMM gündemine taşımıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Yeşil, katliamın gerçekleştiği yere yapılması planlanan anıtın akıbetini ve anıtın sanatçısı ile hazırlanan sözleşmede anıtın isminin daha sonraki tarihlerde değiştirilmeyeceğine dair telif hakları kapsamında bir madde konulup konulmadığını sormuştu. Geçen 7 aya rağmen Yeşil’in sorularına İçişleri Bakanlığı tarafından yanıt verilmedi.

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler