Takip Et

Emek

VİP Giyim’de baskılar protesto edildi

Deriteks Sendikası, İzmit Darıca’da bulunan VİP Giyim’de sendikal örgütlenmenin engellenmesi, işçilerin e-devlet şifrelerini istenmesi, tehditlerle istifaya zorlama ve işten atmaları protesto etti

İzmit Derince’ye bağlı Pirireis Mahallesi’nde bulunan VİP Giyim’de ağır çalışma koşulları ve işçilere uygulanan baskılara karşı işçiler Deri ve Konfeksiyon İşçileri Sendikası’nda (Deriteks) örgütlendi. 

500 kişinin çalıştığı fabrikada hem yoğun çalışma temposu mevcut hem de işçiler, kışın çok soğuk, yazın ise çok sıcakta çalışmak zorunda kalıyor. İşçiler, havalandırmanın da olmaması nedeniyle çalışırken ortamdaki tozu da solumak zorunda kalıyor.

Çalışma ortamında özellikle lavabo-tuvaletlerde hijyenin sağlanmadığını aktaran işçileri, yönetici ve şefleri de tehdit ettiği ifade ediliyor. 

Çalışma koşullarının değiştirilmesi için Deritek Sendikası’nda örgütlenen işçiler, fabrikada çalışanlar arasında çoğunluğu sağlamayı başardı. Fakat sendikal faaliyeti öğrenen VİP Giyim yöneticileri işçiler üzerindeki baskıları daha da yoğunlaştırdı. İşçileri tehdit ederek, çeşitli yollarla e-devlet şifrelerini almaktan işten atmaya varan saldırılara başladı. 

Deriteks Sendikası ile görüşmeyi de reddeden VİP Giyim’deki işçilere yönelik baskılar, fabrika önündeki basın açıklamasıyla protesto edildi. 

Açıklamaya, VİP Giyim işçilerinin eylemine Deriteks Avrupa Yakası üyeleri, Tümtis, Basın İş, Türk Metal, Petrol İş, Koop iş, Tek Gıda İş, Türk İş Marmara Bölge Temsilcileri, Devrmci Demokrat Sendikal Birlik, Mücadele Birliği, EHP, EMEP katıldı. 

Deriteks Sendikası Gebze Şube Başkanı Binali Tay, uzun zamandır VİP Giyim’de sendikal faaliyet yürütmekte olduklarını, fakat VİP Giyim yöneticilerinin işçiler üstünde baskı kurarak, tehdit etmeye başladığını, e-devlet şifrelerini istediğini, e-devlet şifrelerini vermeyen   işçilerin iş akitlerinin feshedildiğini söyledi. 

VİP Giyim’in bu sendika düşmanı tutumuna rağmen hep görüşme talebinde bulunduklarını fakat görüşme sağlayamadıklarını belirten Tay, şöyle dedi: 

“Burada çalışanların huzurunu bozamaz, baskı yapamazsınız, onlardan e-devlet şifrelerini isteyemezsiniz. Onların sırtından paralar kazanıp anayasal haklarını, sendikalı olma haklarını yok sayamazsınız. Bu hakkımızı aramak için buradayız.” 

VIP Giyim’de Cumartesi günleri de çalışma yapıldığını, fakat burada basın açıklaması yapılacağının öğrenilmesi üzerine kazanların ağır arızalandığını gerekçe göstererek bugün işçilere işbaşı yapılmadığını belirten Tay, şunları söyledi: 

“İşçiler üzerinde baskı kurarak yıldıramazsınız. Bugün burada olmayabilirsiniz ama biz Pazartesi günü yine burada olacağız bu baskılarla bizleri yıldıramazsınız. İşçilerin sendikalı olmalarını engelleyemezsiniz. İşçileri işten atamazsınız.” 

Basın, açıklamasını Deriteks Sendikası Genel Başkanı Musa Servi yaptı. Servi şöyle seslendi: 

“Fabrikada adeta sendikaya yönelik bir cadı avı başlatılmış ve sendikal faaliyetleri yürüten öncü işçileri ve üyelerimizi tespit ederek 15 üyemizi işten çıkarmıştır. Sendikalı olmak Anayasal bir haktır.

“Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu 25. Maddesi’ne göre de işçilere sendikalı oldukları gereçesiyle hiçbir ayrı işlem yapılamaz. Aksi halde sendikal baskı oluşturmak ve engellemeye çalışmaktan TCK 118. Maddesi gereği  6 aydan 3 yıl kadar hapis cezası verilebilir. Bu haliyle VİP Giyim yetkilileri suç işlemektedir.

“Neden korkuyorsunuz? İşçilerin hak ve menfaatlerini korumak ve iyi bir çalışma ortamı istemesinden daha doğal ne olabilir? İşyerleriniz sizin olabilir ama burada çalışanlar, ter akıttıkça, bu fabrikada makinalar işledikçe, size değer üreten emeğe saygı duymalısınız, duymuyorsanız, Anayasal haklara uymak zorundasınız.

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler