Connect with us

Dünya

Venezuela’da son durum: Guaido’dan ABD’ye askeri müdahale çağrısı

Venezuela’da kendisini geçici Devlet Başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido, ABD’den askeri müdahale dahil olmak üzere tüm seçeneklerin değerlendirilmesini istedi

Devlet Başkanı Nicolas Maduro’dan görevini bırakmasını isteyen ABD destekli Meclis Başkanı Juan Guaido’nun 30 Nisan’da darbe girişiminde bulunduğu Venezuela’daki kaos, ABD’ye askeri müdahale çağrısında bulunmaya vardı. Maduro’nun kazandığı seçimlerin meşru olmadığını savunarak 23 Ocak’ta kendini ‘Devlet Başkanı’ ilan ABD destekli Guaido’nun başkent Caracas’taki La Carlota Hava Üssü yakınında bir grup askerle başlattığı darbe girişimi sonuçsuz kalmıştı.

Ülkedeki kriz ve kaos sürerken Devlet Başkanı Nicolas Maduro dün askeri birliklere hitaben yaptığı konuşmada, ABD’nin potansiyel askeri müdahalesine hazırlıklı olmalarını istemişti. Savunma Bakanı Vladimir Padrino ile birlikte Cojedes eyaletindeki bir askeri üssü ziyaret eden Maduro, burada 5 bin askere hitaben bir konuşma yaptı.

Maduro “Eğer ABD imparatorluğu bir gün bu topraklara, bu kutsal toprağa dokunmaya cüret edecek olursa ellerinizde silahlarla anavatanı savunmaya hazır olun” dedi.

Maduro’nun bu sözlerinden saatler sonra Meclis Başkanı Juan Guaido BBC’ye verdiği röportajda, ABD’den askeri müdahale talebinde bulunmak da dahil olmak üzere tüm seçenekleri değerlendirebileceği mesajı verdi.
Guaido, ABD’nin olası bir askeri müdahalesi ile ilgili görüşleri sorulduğunda, Maduro yönetiminin “ülkeye felaket getiren süreci daha da radikalleştirmesi” halinde “tüm seçenekleri değerlendireceğini” kaydetti.

Verdiği röportajda, ABD’nin kendisine verdiği desteğin “kesin” olduğunu savunan Guaido, “Bence Başkan (Donald) Trump’ın pozisyonu sabit ve buna tüm dünya gibi biz de minnettarlık duyuyoruz” dedi.

Rusya ve ABD karşılıklı uyardı!

Ülkede püskürtülen darbe girişimi sırasında Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu destekleyen Rusya ile muhalif lider Juan Guaido’yu destekleyen ABD, karşılıklı olarak birbirlerini bu ülkenin içişlerine karışmamaları konusunda uyarılarında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Pazar günü ABD’ye Venezuela’da rejimi değiştirmeye yönelik planlarından vazgeçmesi çağrısında bulundu. Lavrov, bu açıklamaları Moskova’da Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza’yla görüşmesi sonrası yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, Pazar günü ABC’ye verdiği röportajda Rusya’ya yönelik sert ifadeler kullandı. Pompeo, “Oldukça açık, Rusları istemiyoruz, İranlıları istemiyoruz, Kübalıları istemiyoruz” dedi.

Günün Haberleri

More in Dünya