Takip Et

Dünya

“Venezuela’da seçim ilan edilmezse Guaido’yu geçici başkan olarak tanırız”

Fransa, İspanya, Almanya ve İngiltere Venezuela’da 8 gün içinde seçim ilan edilmezse Guaido’yu geçici başkan olarak tanıyacaklarını açıkladı.

Venezuela’da Juan Guaido’nun kendini geçici başkan ilan etmesinin ardından darbe girişimini ve Guaido’yu destekleyen açıklamalar gelmeye devam ediyor. Fransa İspanya Almanya ve İngiltere 8 gün içinde seçim ilan edilmezse Guaido’yu geçici başkan olarak tanıyacaklarını açıkladı.

“8 gün içerisinde seçim ilan edilmezse Guaıdo’yu tanırız”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Venezuela’da 8 gün içinde seçim ilanı yapılmazsa Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanıyacaklarını açıkladı.

Macron, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 8 gün içinde seçimler ilan edilmezse siyasi süreci başlatabilmek için Guaido’yu geçici başkan olarak tanımaya hazır hale geleceğiz. Bu konuda Avrupalı ortaklarla çalışıyoruz” dedi. 

İspanya’dan da Fransa ile aynı açıklama geldi. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Madrid’deki Başbakanlık konutu Moncloa’da soru almadan, basın açıklaması yaptı. İspanya’nın Avrupa Birliği (AB) ve Güney Amerika ülkeleri ile diplomasi trafiği yaptığını kaydeden Sanchez “Venezuela’da demokrasi ve özgür seçim istiyoruz. Hükümet koymak veya çıkarmak istemiyoruz. Eğer 8 gün içerisinde seçim kararı alınmazsa İspanya, Guaido’yu Venezuela Devlet Başkanı olarak tanıyacak.” ifadelerini kullandı.

Fransa ve İspanya’nın ardından Almanya ve İngiltere’de sekiz gün içinde Venezuela’da seçime gidilmezse muhalefet lideri Guiado’yu geçici başkan olarak tanımaya hazır olduklarını duyurdu

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt Twitter’dan yaptığı açıklamada “Guaido, Venezuela’yı ileriye taşıyacak kişidir. Eğer sekiz gün içerisinde adil bir seçim yapılmazsa İngiltere onu (Guaido) geçici başkan olarak tanıyacak” dedi. 

Maduro’dan İspanya’ya tepki: Kimse bize ültimatom veremez

Öte yandan Venezuela Devlet Başkanı Maduro, İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell’in Venezuela’da hemen seçime gidilmesini istedikleri yönünde önceki gün yaptığı açıklamaya dün gece cevap verdi. Maduro “Eğer seçim istiyorlarsa ülkelerinde yapsınlar çünkü mevcut İspanya Başbakanı halk oylaması ile seçilmedi. Hiç kimse bize hiçbir ders ve ültimatom veremez” dedi.

İspanya’da Sosyalist İşçi Partisi lideri ve Başbakan Sanchez’in, 2002 yılında dönemin Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’e karşı yapılan darbeyi destekleyen İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar gibi hareket ettiğini söyleyen “Maduro Sanchez Aznar’ın senaryosunu tekrarlıyor” dedi.

İspanya’yı emperyalist olmakla eleştiren Maduro, “İspanya’ya, onun ırkçılığına ve ayrımcılığa karşı harekete geçiyoruz. Venezuela’dan gitsinler, bizim için önemli değil. Biz özgür olmaya karar verdik. Onlarsız, onların kendilerini üstün gören kompleksleri olmadan daha mutlu olacağız.” dedi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bugün ABD’nin talebi üzerine toplanması bekleniyor.

Venezuela’da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Nicolas Maduro hükümetine desteklerini açıkladı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler