Takip Et

Dünya

Venezuela’da darbeci Guaido’nun sokak çağrıları sürüyor

Venezuela’da Maduro’nun başkent Caracas’ta düzenlenen mitingde yinelediği “diyalog” çağrısına karşın Juan Guaido’nun “sokak” çağrısı sürüyor

Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun başkent Caracas’ta düzenlenen mitingde yinelediği “diyalog” çağrısına karşın emperyalistlerle işbirliği içerisinde olan, Ulusal Meclis (AN) Başkanı darbeci Juan Guaido’nun “sokak” çağrısı sürüyor.

AA’nın haberine göre iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisinin (PSUV) yanı sıra sendika ve STK’lerin desteği ile kentin birkaç noktasından harekete geçen Maduro destekçileri, devlet başkanlığı sarayı Miraflores’in önündeki Urdaneta Bulvarı’ndaki miting alanına kadar yürüyüş düzenledi.

‘Ne kadar yaptırım uygulanırsa uygulansın galip geleceğiz’

Mitinge katılan Devlet Başkanı Maduro, burada yaptığı konuşmada, “Venezuela’nın iyiliği, geleceği için bir müzakere, diyalog ve anlaşma arayışı konusundaki gönüllülüğümü ve desteğini tekrarlıyorum.” dedi.  ABD Başkanı Donald Trump ve kabinesinin Venezuela’ya karşı saldırgan tutumuna son vermesi için dünyadaki diğer devletlerden “ses çıkarmalarını” isteyen Maduro, aynı zamanda “Venezuela halkı bu kadar nefreti ve saldırganlığı haketmiyor.” dedi. Maduro konuşmasında, “ne kadar yaptırım uygulanırsa uygulansın galip geleceklerini” vurguladı.

‘Elektrik kesintilerinin sebebi siber saldırılar’

Bir süre önce yaşanan ve “sabotaj” olarak değerlendirdikleri 4 büyük elektrik kesintisine de değinen Maduro, ay sonuna doğru gerçekleşen son kesintiye ise Kolombiya ve Şili’den düzenlenen siber saldırıların neden olduğunu belirtti ve Maduro, elektrik kesintileri ve ardından ortaya çıkan şebeke suyu dağıtım problemleri ile mücadeleye devam edeceklerinin altını çizerek halktan sabırlı olmalarını istedi. Devlet Başkanı Nicolas Maduro ayrıca hükümet taraftarlarına, SKT’lere ve kamudaki diğer teşkilatlara, yaşadıkları bölgelerde “barışı muhafaza etmek” için örgütlü olmaları çağrısı yaptı.

Kalkınma planı onaylandı

Ayrıca mitingde hükümetin, Venezuela Kurucu Meclisi (ANC) tarafından onaylanan kalkınma planı, ANC Başkanı ve PSUV Birinci Başkan Yardımcısı Diosdado Cabello tarafından Maduro’ya teslim edildi.

Guaido’nun sokak çağrıları devam ediyor

ABD destekli Guaido’nun “Özgürlük Operasyonu” adlı sokak eylemi ise başkentin Sucre, Baruta, Libertador ve Chacao semtlerinden başlatılan yürüyüş sonrasında El Marques’deki mitingle noktaladı. Burada muhaliflere seslenen Guaido, yürüyüşün elektrik ve su kesintilerini protesto etmekten ziyade hükümetin gitmesi için düzenlendiğini belirtti ve muhalifleri yeniden ülke çapında protesto gösterileri yapmaya çağırdı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler