Takip Et

Güncel

Vatan Partisi’nden, Şeyh Sait’ten sonra Seyit Rıza heykelinin ve isminin kamusal alanlardan kaldırması için başvuru

Vatan Partisi Şeyh Sait isminin kamusal alanlardan silinmesi ve kaldırılması için yapmış olduğu başvurulardan sonra Dersim’de yer alan Seyit Rıza büstününde kaldırılması için Tunceli Valiliği’ni başvuru yaptı

Vatan Partisi, Şeyh Sait isminin kamusal alanlarda bulunan sokak ve caddelerden kaldırılması için yaptığı başvurudan sonra Dersim sınırları içerinde yer alan sokak ve caddelerde Seyit Rıza isminin kaldırılması için başvuru yaptı.

Aydınlık’ta yer alan habere göre; Vatan Partisi, Tunceli’nin Kışla Meydanı’na 29 Temmuz 2010 tarihinde Tunceli Belediyesi tarafından dikilen Seyit Rıza heykeli başta olmak üzere, il sınırları içinde bulunan bütün cadde, sokak, meydan ve diğer tabelalardan Seyit Rıza isim ve sembollerinin kaldırılması için Tunceli Valiliği’ne ve Tunceli Belediyesi’ne başvurdu.

Başvuru dilekçesinde şunlar yer aldı.

Seyit Rıza’nın, elebaşılığını yaptığı isyan sonucunda yakalanıp, yargılandığı ve Vatana İhanet ve Halkı İsyana Teşvik suçlarından hüküm giydiği belirtilen başvuru dilekçesinde, “14 Kasım 1937 tarihinde idam cezasına çarptırılmış ve cezası 15 Kasım 1937 tarihinde infaz edilmiştir” denildi.

1. Tunceli sınırları içerisinde yer alan, vatana ihanet ettiği ve halkı devlete karşı silahla isyana teşvik ettiği mahkeme kararıyla tescil edilmiş bulunan Seyit Rıza’yı simgeleyen bütün heykellerin kaldırılması,

2. Tunceli sınırları içerisinde yer alan, Seyit Rıza’nın ismi verilen bütün cadde, sokak, meydan ve her türlü yapı isimlerinin değiştirilmesini, Anayasamızın değiştirilmesi mümkün olmayan devlet ve ülke bütünlüğüne ve Cumhuriyetin esaslarına ilişkin maddeleri ve Terörle Mücadele Yasası’nın hükümleri uyarınca talep edildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler