Connect with us

Güncel

Van’daki polis işkencesi çetelesi

Van’da kayyum protestosu eylemine katılan bir gencin polis tarafından işkence ile gözaltına alınmasının ardından gündeme gelen polis şiddetinin Van’daki örneklerini akıllara getirdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından HDP’li büyükşehir belediyelerine atanan kayyumu protesto eylemleri çeşitli illerde devam ediyor. Kayyumların atanmasını eleştiren ve tepkilerini protestolara katılmakla ifade eden insanların yoğun orantısız polis şiddetine maruz kalması gündeme gelmesiyle polis şiddeti bir kez daha gündeme geldi.

Van’da kayyumu protesto etmek için katıldığı eyleme polis saldırısından sonra sığındığı kahvehanede polis işkencesiyle gözaltına alınan engelli raporlu Fırat Koç adlı genç Van’da polis şiddetine maruz kalan ilk kişi değil.

Kentte sadece son iki yılda çok sayıda polis şiddetinin olduğu olay yaşandı. Hepsi de cezasızlıkla sonuçlandı.  Van yine polis şiddetiyle gündeme geldi. . Dünkü görüntüler, 11 yıl önce Mart 2008’de yasaklanan Newroz gösterileri sırasında bir grup sivil ve üniformalı polisin 16 yaşındaki M.K.’yi feci şekilde dövmesi görüntülerini akıllara getirdi. Polis şiddetine ilişkin yapılan suç duyurularının tamamı ise cezasızlıkla sonuçlandı. 

 Son iki yılda cezasızlıkla sonuçlanan ve görüntülere yansıyan polis şiddetinin yaşandığı olaylardan bazıları: 

 * Gevaş ilçesinde mantar toplamaya giden 4 kişi, 9 Haziran 2017 tarihinde polis işkencesine uğradı. Darp edilen yurttaşların suçsuz olduğu ortaya çıkarken, işkence yapan polislerden sadece biri yargılanıp beraat etti. İşkence gören yurttaşlara dava açıldı. 

* Erciş ilçesinde yaşayan ve psikolojik rahatsızlığı bulunan 29 yaşındaki Ahmet Aydemir adlı yurttaş, “Burası Kürdistan” dediği için Aralık 2018’de gözaltına alındı. Üç gün boyunca emniyette işkenceden geçirilen Aydemir hakkında dava açıldı.

  * İpekyolu ilçesine bağlı Yalımelez Mahallesi’nde 14 Temmuz 2018 tarihinde yapılan ev baskınında gözaltına alınan Ayfer Şahin, Abdulbaki Şahin, Ayhan Şahin, F. Şahin, Şehriban Mamuk, Abdullah Şahin ve Dilan Görür, ev baskınında ve gözaltında sistematik olarak işkence ve kötü muameleye maruz kaldı. Şahin ailesinden 5 kişi tutuklandı. Tutuklananlar götürüldükleri cezaevinde de işkenceye maruz kaldı. Aile bireylerinin işkenceyle ilgili yaptıkları başvuru takipsizlikle sonuçlanırken, olaydan bir yıl sonra aile bireylerinin tamamı hakkında “Örgüt üyesi olmak”, “Kamu görevlisine hakaret etmek” ve “Görevi yaptırmamak için direnmek” suçlamalarıyla dava açıldı.  

* Van’ın Erciş ilçesine bağlı Çobandüzü (Hespenek) Mahallesi’ne 11 Kasım 2018’de baskın düzenleyen polisler, Polat Ailesi’ne ait eve gaz bombası attı. Yanan evde bulunan yurttaşlar canlarını zor kurtarırken, Polat ailesi baskılara dayanamayarak göç etti.  

* Merkez İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde 15 Şubat 2019’da gözaltına alınan Ö.S. (14), Ş.Y. (16) ve O.D. (17), gözaltında kafalarına ayak ve silah dipçikleriyle vuruldu, yüzleri ve vücutları yumruklandı, kafaları klozete sokularak işkence yapıldı. Van Barosu tarafından yapılan suç duyurusunda bir ilerleme olmadı.

  * Erciş ilçesinde 5 Nisan 2019 tarihinde Recep Önal, Mekan Beder ve Akan Bozdağ isimli kişiler, Van Gölü kıyısında fotoğraf çektikleri sırada “Özel Harekat’ın alanında fotoğraf çektiniz” denilerek gözaltına alındı ve gözaltında işkenceye maruz kaldı. Savcılığın başlattığı soruşturma sürüyor. (MA’dan derlenmiştir)

Günün Haberleri

More in Güncel