Connect with us

İçerden

Van’da DHKP/C tutsaklarının mektuplarına el konuldu

Van’da DHKP/C’li tutsakların Meclis İnsan Hakları Üyeleri’ne yazdıkları mektuplara ve koğuşlarındaki çatal, kaşık benzeri malzemelere el konulduğu bildirildi

Van Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde DHKP/C tutsaklarının koğuşlarına baskın yapılarak çatal, kaşık vb. malzemelere el koyulduğu ve Meclis İnsan Hakları Üyeleri’ne yazdıkları mektupların ise gönderilmelerine izin verilmediği öğrenildi.

Van’da bulunan Yüksek Güvenlikli Hapishanede, DHKP-C’li tutsak Mecit Şahinkaya ailesini arayarak üzerlerindeki baskıları anlattı. 25 Aralık’ta koğuşların basıldığını söyleyen Şahinkaya, çatal, kaşık gibi malzemelere “ses çıkarılıyor” denilerek el konulduğunu söyledi.

Kitap okuma ve sohbet haklarının engellendiğini belirten Şahinlaya şunları söyledi;

“Bu uygulamalara karşı dilekçe vermemizin ardından Nuriye ve Semih’in resimlerinin bulunduğu kareleri elimizden aldılar. Yine Meclis İnsan Hakları üyeleri olan Sanal Saruhan, Ali Haydar Hakverdi, Fatma Benli, Veli Ağbaba gibi vekillere gönderdiğimiz mektuplara el konuldu. Avukatlara verdiğimiz kapalı mektuplara ise yönetim tarafından el konuldu. Mektuplara neden el konulduğunun kararı ise ya bize iletilmiyor ya da 40 gün sonra aktarılıyor. Kamuoyundan artan hak ihlallerine ilişkin duyarlılık bekliyoruz.”

 

 

Günün Haberleri

More in İçerden