Takip Et

Güncel

Van’da çığ: Yaşamını yitirenlerin sayısı 31’e yükseldi

Van Bahçesaray’da arama kurtarma ekibinin üzerine düşen çığ sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 31’e yükseldi

Van Bahçesaray’da seyir halinde olan bir minibüsün üzerine çığ düştü. Çığ altında kalanları arama kurtarma çalışmaları sürerken, bu çalışmayı yapan ekibin üzerine de çığ düştü. Dünden bu yana süren çalışmalarda aralarında asker, korucu ve itfaiyecilerin de olduğu 31 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Yetkililer çığ altında kaç kişinin kaldığına yönelik net bir bilginin olmadığını söylüyor.

Dün gece Van’ın Bahçesaray ilçesinde seyir halindeki bir minibüsün üzerine çığ düştü. Çığ düşen minibüsün içerisinde 10 ya da 15 civarı kişinin olduğu bilgisi paylaşıldı. Çığın ardından bölgeye giden kurtarma ekipleri arama çalışmalarına başladı. Arama faaliyetleri bugün de devam ederken, bu kez arama çalışmalarını yapan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine ikinci bir çığ düştü.

Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas, “Dünkü çığın ardından bölgede 300-400 kişilik bir ekip arama yürütüyordu. Bunların üstüne maalesef bir daha çığ geldi. Beş aracımızın altında olduğu bilgisini aldık” açıklamasında bulundu.

Arvas, ikinci çığın 50 civarında kişiyi kar altında bıraktığını söyledi.

Arvas’ın bu açıklamasının ardından Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ise dünden bu yana çığ altında kalanları kurtarmak için yapılan çalışmalarda 14’ü sivil, sekizi asker, üçü korucu, üçü itfaiyeci olmak üzere toplam 28 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını duyurdu. Son olarak bir açıklama yapan AFAD, 24 saat içinde iki çığın düşmesi sonucunda yaşamını yitirenlerin sayısının 31’e yükseldiğini açıkladı.

Açıklamada, ikinci çığ nedeniyle 26 kişinin hayatını kaybettiği, 53 kişinin de yaralandığı belirtildi. İlk çığda ise beş kişi hayatını kaybetmiş, sekiz kişi de yaralı olarak kurtarılmıştı. Ayrıca Vali Bilmez, yaralı kurtulanlardan bazılarının durumunun ağır olduğunu söyledi ve “Çığ altında kaç kişinin kaldığına yönelik net bir bilgi yok” açıklamasında bulundu.

Çığ altında kalanlar arasında olduğu öğrenilen Van AFAD İl Müdürü Osman Uçar’ın da yaralı olarak kurtarıldığı belirtildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler