Takip Et

İçerden

Van Hapishanesinde tutsaklar baskılara karşı ölüm orucunda

Tutsak yakınlarının verdiği bilgilere göre, Van F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde avluları kapatılan Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım hapishanelerdeki hak ihlallerine dikkat çekmek için 17 Eylül’de başlattıkları açlık grevi 27 Eylül’den itibaren ölüm orucuna dönüştürmüş durumda

Hapishanelerde tutsaklara yönelik hak ihlalleri hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Van F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde koğuşlara baskınların yapılarak, tutsakların taciz edildiği belirtiliyor. Tutsak yakınlarının verdiği bilgilere göre, Van F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde avluları kapatılan Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım hapishanelerdeki hak ihlallerine dikkat çekmek için 17 Eylül’de başlattıkları açlık grevi 27 Eylül’den itibaren ölüm orucuna dönüştürmüş durumda.

Özgür Gelecek sitesinde yer alan habere göre, Hapishanedeki baskıları protesto etmek için ölüm orucuna giren Karabak ve Yıldırım’ın yanına kimsenin alınmadığını belirten aileler, tutsakların mücadelesi sonrası avlusunda tel örgü bulunmayan bir koğuşa nakledildiklerini söyledi.

Taleplerimiz karşılanana dek vazgeçmeyeceğiz”

Ailelerin Hapishane yönetimiyle yaptığı görüşmelerde Uygulamanın Adalet Bakanlığı tarafından getirildiği ve sadece FETÖ tutsaklarına yönelik bir uygulama olduğu ifade edilse de hapishanelerden her gün yansıyan haberlere baktığımızda gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkıyor.

Karabak ve Yıldırımın ailesine tutsakların grevlerini bitirmesi yönünde hapishane yönetiminin kendileriyle görüşmeler yaptığını belirten aileler, buna karşılık hapishane yönetimine tutsakların yanında olduklarını belirtiği ifade edildi.

Ailelerin tutsaklarla yaptığı son görüşmede hapishane yönetiminin sürgün yoluna başvuracağını belirten tutsaklar, bu uygulamaların kendilerini yıldırmayacağını ifade ederek, “taleplerimiz karşılanana dek vazgeçmeyeceğiz” dediği belirtildi.

Aileler ölüm orucunda olan tutsakların durumlarının şimdilik iyi olduğunu belirterek, duyarlı kamuoyunun sahip çıkması yönünde çağrıda bulundu.

 

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler