Takip Et

Güncel

Urfa’yı işkence merkezine dönüştürmüşler; Özel işkence birimleri var!

Urfa’da gözaltına alındıktan sonra sistematik işkenceye maruz kaldığını belirttiği müvekkili D.D.’nin durumuna dair açıklama yapan Avukat Erdoğan Akdoğdu, Urfa’nın işkence merkezine dönüştürüldüğünü ve özel işkence birimlerinin bulunduğunu söyledi

Urfa’da gözaltına alındıktan sonra sistematik işkenceye maruz kaldığını belirttiği müvekkili D.D.’nin durumuna dair açıklama yapan Avukat Erdoğan Akdoğdu, Urfa’nın işkence merkezine dönüştürüldüğünü ve özel işkence birimlerinin bulunduğunu söyledi.

Mezopotamya Ajansın’da yer alan habere göre, Urfa’da 23 Haziran tarihinde gözaltına alınan müvekkili D.D.’nin götürüldüğü karakol, Akçakale Jandarma Komutanlığı ve Urfa TEM Şube’de günlerce işkenceye maruz kalmasına ilişkin avukatı Erdoğan Akdoğdu, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Dernek yetkilileri ile birlikte yaptığı toplantıda konuşan Av. Akdoğdu müvekkili D.D’nin gözaltında maruz kaldığı sistematik işkenceyi ellerindeki sağlık raporlarına dayanarak tüm detayları ile anlattı.

Akdoğdu, gözaltı süresince ‘YPG’sin, DAİŞ’sin, FETÖ’sün’ suçlamaları yöneltilen müvekkilinin çıkarıldığı mahkemece “evrakta sahtecilik” suçlamasıyla tutuklandığını belirtti.

‘Müvekkilim tekrar alınmakla tehdit ediliyor’

Av. Akdoğdu, insanlık onuruna aykırı bir yaklaşım olarak işkenceye maruz kalan müvekkiline dair şu bilgileri paylaştı:

“Müvekkilimin bedeninde işkence izleri var. Boynunda kedi tırmıklarına benzeyen izlere rastladım. Yine göğüs ve sırtında izler vardı, yürüyemiyordu. Ruhsal olarak kötüydü. Müvekkilim tekrar alınmakla tehdit ediliyor. Urfa’yı gerçekten işkence merkezine dönüştürmüşler. Özel işkence birimleri var. Savcılar, hekimler ve özel olarak oluşturulan kolluk görevlileri var. Kentte 3 ay boyunca işkencede kalan insanların var olduğunu duyduk. Biz soruşturmanın genişletilmesi için başvuruda bulunduk. İşkence olayını yürüten savcı ilgileneceğini söylemişti. Ancak müvekkilimin Adli Tıpa sevki bile yapılmamıştı.”

‘İşkence hukuk eli ile yapılıyor’

İşkencenin yürütülen savaşın bir parçası olduğunu ifade eden Av. Akdoğdu, “ ‘Onlar’ ve ‘biz’ diye kavramlar var. Onlar için kendileri gibi düşünmeyen herkes teröristtir. Bize göre gerçek bir suç örgütü onlardır. Bunu da hukuk eli ile yapıyorlar. Hukuksal başvurularımız onların işkencelerini bugün durdurmayacak belki ama gün olur devran döner… Burada aslında bizim avukat arkadaşlarımızın da eksikliği var. Bugüne kadar savcı ya da hekim şikâyeti yapılmamış. İlk muayeneyi yapmayan doktor ile ilgili gidip Tabip Odası’na şikâyette bulunduk. Amacımız işkencelerin kesilmesi. Biz yaptığımız bu suç duyusundan sonuç alamazsak konuyu ileriki süreçte CPT ve BM’ye taşıyacağız. Ayrıca savcıların tutumu için HSK’ye de başvuruda bulunacağız” dedi.

Urfa işkence merkezine dönüştürüldü

İHD Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek ise, gözaltına alınan kişilere psikolojik olarak uygulanan baskının bile aslında bir işkence olduğunu ifade etti.

Gelinen noktada son 2-3 yıl içinde Urfa’nın işkence merkezi haline dönüştürüldüğünü, dernek olarak yapmış oldukları kimi araştırmalardan mağaralarda bile işkenceler yapıldığını bildiklerini paylaşan Çiçek, “Urfa bu noktada hakikaten çok sabıkalı bir yer. Bizler İHD olarak bu durumun sistematik olduğunu biliyor ve olayın takipçisi olacağımızı söylüyoruz” dedi.

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler