Takip Et

Güncel

Urfa’da kaydı silinen 16 bin seçmenin yerine başkaları kaydedildi

Urfa’nın 11 ilçesinde 16 bin 12 seçmenin ikametgahında kaydının bulunmadığı ortaya çıktı. Yerlerine ise başka seçmenlerin kaydedildiği belirtildi

Urfa’nın 11 ilçesinde 16 bin 12 seçmenin ikametgahında kaydının bulunmadığı ortaya çıktı. Yerlerine ise başka seçmenlerin kaydedildiği belirtildi.

Yerel seçimlerin yapılacağı 31 Mart’a sayılı günler kalırken, daha önce seçmen kaydırılan kentlerin arasında yer alan Urfa’nın 11 ilçesinde 16 bin 12 seçmenin ikametgahında kaydının bulunmadığı ortaya çıktı. İkametgahlarındaki seçmen listesinde yer almayan yurttaşların kayıtlarının nereye alındığı bilinmezken, yurttaşların adreslerine ise başka kişilerin kaydedildiği belirtildi.

Silinen seçmenlerin yerine başkaları kaydedildi

Askıya çıkan listelerde, Urfa’nın Birecik ilçesinde 907 seçmen, Bozova ilçesinde 419 seçmen, Ceylanpınar ilçesinde 532 seçmen, merkez Eyyubiye ilçesinde 3 bin 563 seçmen, Halfeti ilçesinde 406 seçmen, merkez Haliliye ilçesinde 3 bin 838 seçmen, Hilvan ilçesinde 310 seçmen, merkez Karaköprü ilçesinde bin 507 seçmen, Siverek ilçesinde bin 951 seçmen, Suruç ilçesinde 917 seçmen ve Viranşehir ilçesinde bin 262 seçmenin ikametgahlarında kayıtları bulunamadı.

‘Mutlaka itiraz edilmeli’

Konuya ilişkin yurttaşları uyaran HDP Urfa İl Eşbaşkanı Halil Akbaş, seçmen kaydı silinen yurttaşların ilçe seçim kurullarına başvurmalarını istedi. Seçmen listelerinin askıya alındığını, herkesin gidip kayıtlarını kontrol etmesi gerektiğini dile getiren Akbaş, askıya alınan listelerde usulsüzlüklerin önüne geçilebilmesi için yurttaşların mutlaka itiraz hakkını kullanması gerektiğini dile getirdi.

‘Gerekli itirazlarda bulunacağız’

Parti olarak seçim hilelerine karşı gerekli itirazlarda bulunacaklarını ifade eden Akbaş, bu anlamda seçim komisyonlarının çalışmalarının devam ettiğini aktardı. Urfa’da seçmen kaydırmaların yanında seçmen kayıtlarının silindiğini dile getiren Akbaş, 3 bin 187 seçmenin Halfeti ilçesine kaydırıldığını tespit ettiklerini, aynı ilçede 406 seçmen kaydının silindiğini kaydetti. Yine en çok oy aldıkları Viranşehir, Bozova, Suruç, Birecik, Siverek, Hilvan ve Ceylanpınar gibi ilçelerde seçmen kaydırmalarının yanında seçmen kayıtlarının silindiği bilgisini veren Akbaş, yapılan seçim hilelerinin HDP’nin başarısının önüne geçme amacı güttüğünü sözlerine ekledi.

‘Ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler’

AKP-MHP’nin korku sarmalına girdiğini dile getiren Akbaş, “Ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler. Yaptıkları seçim hileleri de onları kurtaramayacak. Biz parti olarak seçimlerde Türkiye ve bölgede mahalle, mahalle, sokak, sokak, ev, ev çalışarak seçimleri kazanacağız. Yaptıkları tüm seçim hilelerini boşa düşürmenin tek yolu budur” diye konuştu. Yapılan seçim hilelerine karşı parti olarak gerek il seçim kuruluna gerekse ilçe seçim kurullarına itiraz edeceklerini sözlerine ekleyen Akbaş, demokratik kitle örgütlerine ve kamuoyuna çağrıda bulunarak, seçim sürecinde yapılacak tüm seçim hilelerine karşı ortak bir tepkinin ortaya konulması gerektiğini söyledi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler