Takip Et

İçerden

Urfa T tipi Hapishanesinde, askeri nizamda sayımı kabul etmeyen tutsaklar darp edildi!

Kaldıkları Bitlis E Tipi Hapishanesi’nde askeri nizamda sayım vermeyi reddettikleri için Urfa 2 No’lu T Tipi Hapishanesine sürgün edilen tutuklular, burada da askeri nizamda sayım vermeyi reddettiklerinden dolayı darp, hakaret ve tehditlere maruz kaldı

Kaldıkları Bitlis E Tipi Hapishanesi’nde askeri nizamda sayım vermeyi reddettikleri  içinUrfa 2 No’lu T Tipi Hapishanesine sürgün edilen tutuklular, burada da askeri nizamda sayım vermeyi reddettiklerinden dolayı darp, hakaret ve tehditlere maruz kaldı.

Hapishanelerde kalan tutuklu ve hükümlülerin karşılaştıkları şiddet, hak ihlali ve sürgün haberlerine neredeyse her gün bir yenisi eklenir durumda.
Mezopotamya Ajansı’nda paylaşılan bilgiye göre, Kaldıkları Bitlis E Tipi Cezaevi’nden ayakta sayım vermedikleri için 2 arkadaşıyla birlikte Urfa 2 No’lu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Sedat Ödümlü adlı tutuklu, ajansımıza gönderdiği mektupla gittikleri cezaevinde maruz kaldıkları yaklaşımı aktardı.

Sürgün edilmeleri sonrası birlikte geldikleri arkadaşlarından Orhan Çelik’in Alman vatandaşı olması nedeniyle 20 gün sonra siyasi koğuşa nakledildiğini aktaran Özdümlü, , kendisi ve Dildar Oruk isimli arkadaşının ise “tarafsızlar koğuşu”nda zorla tutuldukların kaydetti.

Ödümlü, “23 Mayıs tarihinden beri siyasi koğuşa geçmek için talepte bulunmamıza rağmen taleplerimiz ‘Ya Bakanlıktan dahi izin çıkmadı ya da savcıdan daha izin çıkmadı’ şeklinde uyduruk bahanelerle arkadaşımla birlikte zorla tarafsızlar koğuşunda tutulmaktayız” diye belirtti.

Bitlis Cezaevi’nde askeri nizamda ayakta sayım yapılmasına karşı çıktıları için sürgün edilseler de, Urfa’da da ilk günden beri yine askeri nizamda sayım vermeye zorlandıklarını söyleyen Ödümlü, mektubunda şunları yazdı:

“Sırf ayakta sayım alabilmek için geldiğimiz günden beri sabah ve akşam sayımlarında istisnasız günde iki defa aramaya tabii tutuluyoruz. Günde iki defa arama olamayacağını söylediğimizde ise havalandırmaya çıkartılıyoruz. Çıktığımız gibi ‘soymaya başlayın’ talimatı veriyorlar. Biz de buna tepki gösteriyor ve hemen yere oturuyoruz. Sayım vermeyeceğimizi söylediğimizde darp, hakaret ve tehditlere maruz kalıyoruz”

 

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler