Takip Et

Emek

Üretimi durduran işçilerin direnişi devam ediyor!

Candy Hoover Doruk fabrikasında 16 sözleşmeli işçinin işten atılmasına karşı dün üretimi durduran işçilerin kıyıma karşı direnişi bugün de devam ediyor

Eskişehir’de beyaz eşya üretimi yapan Candy Hoover Doruk fabrikasında 16 sözleşmeli işçinin işten atılmasına karşı dün üretimi durduran işçilerin kıyıma karşı direnişi bugün de devam ediyor. Üretim müdürünün işçilerin her saat başı videosunu çektirdiğini ve “Yaptığınız kanunsuz” diyerek tehdit ettiğini belirten Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, “işveren kanunsuzluk yapıyor, toplu sözleşmeye uymuyor” diye tepki gösterdi.

Evrensel’in aktardığı bilgiye göre, Ankastre, ocak, kurutma makinesi ile bulaşık makinesi üretimi yapan ve Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Candy Hoover Euroasıa Ev Gereçleri A.Ş’ye ait 3 fabrikadan biri olan Doruk’ta 16 sözleşmeli işçinin işten çıkartılması üzerine 3 fabrikada bulunan 1000 civarındaki işçi dün üretimi durdurdu. İşten atmalara tepki gösteren işçilerin, eylemi bugün de devam ediyor. Üretim müdürünün işçilerin videosunu çekerek “Yaptığınız kanunsuz” diyerek tehdit ettiğini aktaran işçiler, patron temsilcilerine şu sözlerle tepki gösterdi:  “işverende kanunsuzluk yapıyor, toplu sözleşmeye uymuyor” diye tepki gösterdi.

İşçiler geçtiğimiz hafta eylem yapmıştı

Geçtiğimiz hafta Eskişehir’de bulunan Renta ve Doruk fabrikalarında işçiler, sözleşmeli işçilerin kadroya alınması, yemek ve servislerde iyileştirme, baskılara son verilmesi talepleriyle yarım saatlik iş bırakma ve mesaiye kalmama eylemi yapmıştı. İşçilerin eylemi üzerine patronla Birleşik Metal-İş arasında görüşmeler başlamıştı. İşçilerin taleplerinin 11 maddede toplandığını söyleyen sendika yetkilileri, işçilere yaptıkları açıklamada talepler kabul edilmezse eylemlerin dozunun artarak devam edeceğini söylemişlerdi.

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler