Connect with us

Kadın

Üniversite Kadın Meclisleri’nden Tütüncü’nün katledilmesine tepki

Zülal Tütüncü’nün katledilmesi Beyazıt’ta İstanbul Üniversitesi Kadın Meclisleri tarafından protesto edildi

Zülal Tütüncü’nün katledilmesini protesto eden İstanbul Üniversite Kadın Meclisleri, “Tüm üniversiteli kadınları kendilerine en ufak bir şiddet uygulayanlara karşı mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

İzmir’de Zülal Tütüncü’nün Gürkan Ö. tarafından katledilmesi İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt’ta bulunan kampüsü önünde protesto edildi.

“Bizi koruyan yasa, bakanlık yok mücadele eden kadınlar var”

Üniversite Kadın Meclisleri adına açıklamayı İstanbul Üniversitesi’nden Dilara Gevrek yaptı. Gevrek açıklamasında, Zülal’i katleden erkeğin “pişmanım” demesinin de amacının “indirim” almak olduğunu belirtti ve “Biz üniversiteli kadınlar olarak haklarımızın peşinde olacağız. Bizi koruyan bir bakanlık, kadınlar lehine tasarlanan yasalar yok, ancak mücadele eden kadınlar var” diye konuştu.

Kadınların sorunlarının, haklarının peşinden koşmasından değil, cinsiyetçi politikalardan kaynaklandığını söyleyen Dilara Gevrek: “Tüm üniversiteli kadınları kendilerine en ufak bir şiddet uygulayanlara karşı mücadeleye çağırıyoruz. Kendi hayatı hakkında karar vermek isteyen genç kadınlara yönelik baskılar artıyor. Bu saldırılar karşısında sessiz kalmayacağız. Bu saldırılardan ve kadın cinayetlerinden 6284 sayılı yasaya saldıranlar sorumludur. Üniversiteli kadınların hayattan koparılmasına sessiz kalmıyoruz. Mücadeleye devam edeceğiz.” dedi

 

 

Günün Haberleri

More in Kadın