Takip Et

akademi

Üniversitelere ayrılan bütçe yüzde 42 azaldı

2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nden üniversitelere ayrılan yatırım payı bir önceki yıla oranla yüzde 42 azaldı. 2002 yılında devlet üniversitelerinde 1 profesöre 120 öğrenci düşerken, 2018 yılında bu sayı 157’ye çıktı

CHP Bilim Platformu, “Üniversitelerde Yaprak Dökümü ve Akademik Yıkım” başlıklı rapor hazırladı.

CHP raporunda uluslararası araştırmalara da yer verildi. Dünya Ekonomi Forumu (WEF) Rekabet Raporu’na  göre 2017- 2018 yükseköğretim sistemi kalitesi endeksinde, Türkiye 137 ülke arasında 101’inci sırada yer alabildi. Ayrıca Türkiye üniversite-sanayi arasındaki AR-GE ortaklığı konusunda 66’ıncı sırada ve Pakistan, Ürdün ve Gana gibi ülkelerin gerisinde.
Higher Education University Ranking’in 2019 listesinde de ilk 350’ye Türkiye’den hiçbir üniversite giremedi.

İlk 500’de ise hiçbir devlet üniversitesi yer alamadı. 2015 yılında aynı listede Orta Doğu Teknik Üniversitesi 85’inci, Boğaziçi Üniversitesi 139’uncu sırada yer almıştı. İstanbul Teknik, Sabancı, Bilkent ve Koç Üniversiteleri ise ilk 350 arasına girmişti.

Sahte Tezde Üçüncü Ülke

Türkiye’deki bilim insanları yaptıkları yayın başına uluslararası düzeyde 15 atıf alırken, 2017 yılında bu sayı 0,4’e kadar düştü. 2016-2017 yılları arasında yapılan Türkiye menşeli yabancı yayınlarda bütün alanlar için ortalama yüzde 28 azalma görüldü. En büyük düşüş yüzde 44’le sosyal bilimler, ardından da yüzde 36’yla tıp yayınlarında yaşandı. Türkiye, Hindistan ve Nijerya’nın ardından şaibeli, sahte ve para karşılığı en çok tez ve makale yayınlanan 3’üncü ülke konumuna geldi.

Tübitak’a Siyasi Atamalar

Akademik araştırmalara dönük olarak geniş kaynakları ve fonları yöneten TÜBİTAK’ın ‘siyasi atamalar ve tasfiyelerle çökertildiği’ belirtilen raporda, “Siyasi ilişkileri vesilesiyle TÜBİTAK’a atanan yöneticiler arasında AKP’li eski vekiller, AKP yöneticilerinin akrabaları, hatta hayvanat bahçesi müdürü dahi bulunmaktadır. TÜBİTAK’ın fon ayırmaya değer görmediği projeler, NASA, Harvard gibi uluslararası saygınlıkları en yüksek düzeydeki kurumlar tarafından desteklenmekte ve ödüllendirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Günün Haberleri

akademi konulu diğer haberler