Connect with us

Dünya

UNICEF: 2017 çocuklar için ‘kabus yılı’ oldu

UNICEF, 2017 yılında çatışmalı bölgelerin çocuklar için ‘kabus yılı’ olduğunu duyurdu

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), çatışmalı bölgelerde çocuklara yönelik cinsel istismar, şiddet, alıkoyma ve katledilme oranlarında şok edici seviyeye ulaştığını açıkladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, UNICEF’in raporunda, savaş ve çatışmaların ortasındaki çocukların giderek daha fazla silah olarak kullanılmaya başlandığı belirtildi. Irak, Suriye, Yemen, Nijerya, Güney Sudan ve Myanmar, uluslararası hukuka aykırı olarak çocukların çatışmanın ortasına çekildiği başlıca ülkeler arasında yer aldığının belirtildiği rapora göre,  çocuklar cinsel istismar, zorla evlendirilme, alıkoyma ve köleleştirme gibi korkunç uygulamalara maruz bırakıldı.

“Güvenlik güçleri tarafından yeniden istismar”

Savaşın ve çatışmaların olduğu bölgelerde çocukların alıkonuldukları belirtilen raporda, kurtarılan çocukların daha sonra güvenlik güçleri tarafından yeniden istismara maruz bırakıldığı kaydedildi. Raporda, bazı çocukların ise yetersiz beslenme, hastalık, gıda ve su kıtlığı gibi savaşın dolaylı etkileriyle karşı karşıya kaldığına işaret edildi.

 

 

Günün Haberleri

More in Dünya