Takip Et

Güncel

UNESCO’nun koruması altında olan Diyarbakır surlarına zarar veriliyor

UNESCO’nun koruması altında olan Diyarbakır’ın tarihi surları dibinde “Millet Bahçesi” nedeniyle kepçeyle kazı çalışmaları yapılıyor. Arkeologlar, kazının surlara zarar verebileceği uyarısında bulundu

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır’ın tarihi surları, Dicle Vadisi’nde bazı çalışmalar sonucu tahrip ediliyor. Mardinkapı’da bazalt taşları üzerindeki seki üzerinde kurulan Keçi Burcu’nun dibinde kepçe ile kazı ve düzleştirme çalışmasına başlandı. Sur diplerini bir şerit olarak İçkale’den başlayarak Mardinkapı’ya kadar sürecek olan “Millet Bahçesi” projesi kapsamında başlatılan çalışma nedeniyle surlara zarar verildiği belirtiliyor. 

‘MİLLET BAHÇESİ’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Dicle Vadisi Rekreasyon Alanı Projesi”nin kentte tepkiyle karşılanmasının ardından UNESCO’dan gelen bir heyetin yaptığı gözlemler sonucu  “Dicle Vadisi Rekreasyon Alanı Projesi”nin bölgedeki ekolojik sisteme zarar verdiği ve projenin durdurulması yönünde görüş bildirilmesinin ardından vadideki çalışmalar durduruldu. Ancak, bu defa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaadi olan ve birçok resmi kurum tarafından yürütülen “Millet Bahçesi” çalışması kapsamında Devlet Su İşleri 10’uncu Bölge Müdürlüğü’ne ait iş makineleri surların etrafında çalışma yapmaya başladı.

‘MANEVRA VE SARSINTI ZARAR VEREBİLİR’

Çalışmaların surlara zarar vermesinden endişe duyan arkeologlar, birinci dereceden tescilli yapının hemen dibinde kazının yapılması, hem iş makinelerinin yaratacağı sarsıntı hem de makinelerin manevrasından dolayı surların zarar görebileceğini ifade etti. Surların hemen sıfır noktasında iş makineleriyle kazı ve düzleştirme çalışmasının yapılmasının yasal olmadığını dile getiren arkeologlar, burcun dibinde sur arkının bulunduğu ve bu su kanalının burcun altına doğru uzandığını ve olası başka kalıntıların tahrip edilme olasılığının yüksek olduğu uyarısında bulundu. Arkeologlar, ayrıca toprağın altında kalan surlara bitişik güçlendirme duvarının da zarar göreceği endişesini dile getirdi.

KORUMA KURULUNUN BİLGİSİ YOK

Telefonla ulaştığımız Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden bir yetkili ise söz konusu çalışmalardan haberlerinin olmadığını söyledi.

MA / Lezgin Akdeniz

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler