Takip Et

Güncel

Uluslararası Yazarlar Derneği: “Başkaya hakkındaki suçlamaları düşürmeye davet ediyoruz”

Uluslararası Yazarlar Derneği, “Asıl terör, devlet terörüdür” başlıklı yazısı nedeniyle yargılanan yazar Fikret Başkaya’yla dayanışma mesajı paylaştı

 Uluslararası Yazarlar Derneği, “Asıl terör, devlet terörüdür” başlıklı yazısı nedeniyle yargılanan yazar Fikret Başkaya’yla dayanışma mesajı yayınlayarak, “Hiç kimse, görüşlerini barışçı yollarla ifade ettiği için hapse gönderilmemelidir” diye belirtti.

Dünya çapında 100 ülkeden 150 yazarın üyesi olduğu Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) 22 Kasım’da duruşması görülecek olan yazar-akademisyen Fikret Başkaya için dayanışma mesajı yayınladı. 

PEN Hapisteki Yazarlar Komitesi Başkanı Salil Tripathi’nin imzası ile yayınlanan mesajda, “Türkiye’de yetkililer, teröre karşı düzenlemiş yasaları bir kez daha karşıt görüşleri cezalandırmak için kullanıyor. Başkaya’nın makalesi, hiçbir şekilde terör propagandası sayılamaz. Böyle sahte işlemler sonuçlanmadan, Türk otoritelerini, Başkaya hakkındaki tüm suçlamaları düşürmeye davet ediyoruz.  Hiç kimse, görüşlerini barışçı yollarla ifade ettiği için hapse gönderilmemelidir” diye belirtti.

Başkaya‘nın duruşması 22 Kasım‘da

Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı Başkanı ve Özgür Üniversite Kurucusu Fikret Başkaya hakkında, “Asıl terör devlet terörüdür” başlıklı yazısı nedeniyle “örgüt propagandası” suçlamasıyla açılan davanın 3. duruşması, 22 Kasım günü Ankara 21’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Başkaya, daha önce de  “Paradigmanın İflası” adlı kitabı nedeniyle, 1994 yılında 20 ay, 2002 yılında 12 ay hapse mahkum edilmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler