Takip Et

Dünya

Uluslararası hekim örgütlerinden DSÖ’ye destek çağrısı

Uluslararası hekim örgütleri, Dünya Sağlık Örgütü’ne yönelik manipülasyonlara ve baskılara karşı çıkılması çağrısında bulundu

Dünya Tabipler Birliği (WMA), Avrupa Hekimler Daimi Komitesi (CPME), Afrika Ulusal Tabip Birlikleri Koalisyonu (CANMA),  Asya ve Okyanusya Tabip Birlikleri Konfederasyonu (CMAAO), Latin İbero Amerikan Tıp Konfederasyonu (CONFEMEL) ve Güney Asya Bölgesel İşbirliği Topluluğu Tabipler Birliği (SAARC) temsilcileri ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamada Birleşmiş Milletlerin (BM), görevini gerektiği gibi yapabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) finansal açıdan yeterince desteklemeleri gerektiği çağrısında bulunuldu. Açıklamada, pandemi yaşanırken BM’nin, sağlık kuruluşu olan WHO’ya gitmesi gereken kaynakları durdurmanın doğru olmadığı ve hiçbir yarar sağlamayacağı belirtildi.

WHO’ya da, bu tür uygunsuz siyasal baskılara karşı direnerek, sağlık ve bilim alanlarındaki misyonuna odaklanması çağrısı yapılan açıklamada, “Bu söylenen, söz konusu manipülasyonlara karşı sürekli uyanık olunmasını, sağlık kuruluşunun çalışmalarında belirli bölgelerin dışlanmasına ya da öncelik tanınmasına yönelik girişimlerin hemen reddedilmesini gerektirir. Tüm insanların sağlığı, bu tür davranışlara karşı sürekli korunma ve uyanıklık gerektirir. Dolayısıyla, WHO’da siyasal ya da ideolojik saldırılara karşı kuruluşun bağımsızlığını sağlayacak, yapısal bir reformun gerçekleştirilmesi acil bir gereksinimdir” ifadelerine yer verildi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler