Takip Et

Güncel

Uluslararası Af Örgütü: Türkiye savaş suçları işledi

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye ve bağlı grupların Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarında “toplu infazlar” ve “sivillere yönelik ölümcül saldırılar” dahil olmak üzere “savaş suçları” işlediğini bildirdi

Uluslararası Af Örgütü, Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldıran Türkiye ve bağlı grupların gerçekleştirdiği işgale ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Açıklamada “Türk askeri güçleri ve Türkiye’nin desteklediği silahlı gruplar koalisyonu sivillere yönelik utanç verici bir fütursuzluk örneği gösterdi” denildi.

İşgale dair hazırlanan raporda ilk yardım çalışanları, sağlık çalışanları, yerlerinden edilenler, gazeteciler ve insani faaliyetlerde bulunan görevlilerden oluşan 17 kişinin tanıklığına başvurulduğunu belirten Af Örgütü, “Toplanan bilgiler, yerleşim alanlarına yönelik ayrımsız saldırılara ilişkin ezici kanıtlar sunuyor” dedi.

Raporda, Kürt Kızılayı (Heyva Sor a Kurd) çalışanı bir tanık, 12 Ekim’de Salihiye köyünde yerlerinden edilenlerin sığındığı bir yere düzenlenen bombardımanın ardından yıkıntılar arasında cenazeler çıkardığını anlattı. Söz konusu tanığın “Öldürülen çocukların kız mı erkek mi olduklarını bilemiyordum, çünkü bedenleri kömür gibi kararmıştı” şeklindeki anlatımlarına da raporda yer verildi.

Uluslararası Af Örgütü, 12 Ekim’de Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrin Xelef’in infaz edilmesi üzerinde de durdu. Xelef’in öldürülmesine ilişkin “Ahrar El Şarkiye savaşçıları tarafından aracının dışına kadar sürüklendi, dövüldü ve soğukkanlı bir şekilde kurşunla öldürüldü” denildi. Af Örgütü’ne sunulan hastane raporunda da Kürt kadın siyasetçinin “kafasında birçok kurşun izi, bacaklarında, yüzünde ve kafatasında kırıklar” olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Ahrar El Şarkiye üyelerinin aynı gün en az 9 Kürt savaşçıyı esir alıp, öldürdüğü bilgisini veren Uluslararası Af Örgütü, bu gruplarının alıkoyduğu bir sağlık örgütüne çalışan iki sivilden de halen haber alınamadığı bilgisini paylaştı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler