Takip Et

Dünya

Ukrayna, Rusya’ya tüm uçak seferlerini durdurdu

İki ülke arasındaki gerilim 2015’te tarifeli tüm uçuşların sonlanmasına sebep olmuştu; bu kez tarifesiz seferler de yasaklandı

Ukrayna Bakanlar Kurulunun bugünkü toplantısında, Ukrayna’dan Rusya’ya tüm uçak seferlerinin yasaklanması kararlaştırıldı. İki ülke arasında 2015’te tarifeli bütün uçuşların yasaklanmasından sonra bu kez de bütün tarifesiz uçuşlar sonlandırıldı.

Kiev, iki ülke arasında 2014 yılında başlayan siyasi gerilimin ardından, ülke topraklarından Rusya’ya doğrudan tarifeli uçak seferleri yasaklamıştı. Yeni yasak, Ukrayna’dan Rusya’ya doğrudan tarifesiz uçak seferlerinin de durdurulmasını öngörüyor. Konuyla ilgili yasa teklifi, Ukrayna’daki Rusya yanlısı Muhalefet Platformu’nun lideri Viktor Medvedçuk ile Ukrayna devlet başkanı seçimlerinde aday olan Yuriy Boyko’nun yaklaşık 10 gün önce Moskova’yı ziyaret etmeleri sonrası gündeme geldi. Medvedeçuk ve Boyko, Moskova’da Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev ile bir araya gelmişti.

Yasal düzenleme talebi

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Medvedçuk ile Boyko’nun yasal boşluktan yararlandığını söyleyerek, “Ukrayna ile saldırgan ülke arasında tarifesiz tüm uçuşların durdurulması için yasal düzenleme teklifinde bulunduk” dedi.

Ukraynalı Bakan, AGİT, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi gibi uluslararası kuruluşların  heyetlerinin gerekli durumlarda Ukrayna’dan Rusya’ya uçmalarının ise yasağa tabi olmayacağını ekledi.

Ukrayna ile Rusya arasında tarifeli uçuşlar, iki ülkenin karşılıklı aldığı kararlar sonrası 2015 yılında sonlandırılmıştı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler