Connect with us

Güncel

Üç kişiyi öldüren polise para cezası

10 yaşındaki bir çocuk ile 2 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan zırhlı araç sürücüsü polis Burhan Kolbaşı hakkında verilen 4 yıl 2 ay hapis cezası 45 bin 600 TL para cezasına çevrildi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 2017 yılının Haziran ayında polis Burhan Kolbaş’ın sürücüsü olduğu zırhlı araç, karşı yönden gelen minibüse çarpmış ve 10 yaşındaki Zilan Yamankılıç, minibüs sürücüsü Remzi Menteşe ve yolcu İlhan Ayaş’ın yaşamını yitirmişti. 3 kişinin yaşamını yitirmesi nedeniyle hakkında “tahsirle birden fazla insanın ölümüne neden olmak” suçundan hakkında dava açılan polis Kolbaş’ın karar duruşması bugün görüldü. Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamaya Yamankılıç ailesi ve avukatı ile sanık polis Kolbaş’ın avukatı katıldı. 

Mahkeme heyeti, daha önceki bilirkişi raporları arasındaki çelişkilerin giderilmesi için hazırlanan yeni raporu okudu. Raporda, “Bilirkişi raporunda kaza sırasında araç üzerinde patlayan lastiğin zırhlı araç için tadilatçının ön gördüğü özelliklerde ise lastik patlamasında bir teknik arızanın veya yoldaki cismin etkili olduğu ve sanık sürücü ayrıca bakımdan sorumlu kuruluşun kazadan kusurlu olmadığı, ancak kaza sırasındaki araç üzerindeki hususun etken olduğu dolayısıyla bakım ve işletmeden sorumlu kuruluşun kazanın oluşumundan kusurlu olduğu” ifadeleri yer aldı. 

Sonrasında esas hakkındaki mütalaasını sunan iddia makamı, sanık Kolbaşı’nın bilirkişi raporlarında sanık Kolbaşı’n olayda “asli kusurlu” olduğu, diğer sürücü Remzi Menteşe’nin herhangi bir kusuru olmadığına işaret etti. Savcı, sanığın “taksirle birden çok kişinin ölümü veya yaralanması” suçundan cezalandırılmasını talep etti. 

Yamankılıç ailesi avukatı ise, mütalaaya iştirak ettiklerini, lastiğin patlamasına etken olarak gösterilen bilinmeyen cisim şeklinde bir nitelendirmenin bilimsel olarak açıklanmasının mümkün olmadığını söyledi. Avukat, “Bu durumda dahil aleyhe düzenlenen bilirkişi raporlarında planlı hareket edildiğinin bir göstergesidir. Raporlardaki aleyhe olan hususları kabul etmiyoruz” diyerek, sanığın cezalandırılmasını istedi. 

Sanık avukatı beraat istedi

Sanık avukatı ise, müvekkilinin araç sürücüsü olarak araç bakımından sorumlu olmadığını ileri sürerek, beraat istedi. 

İndirim yapıldı para cezasına çevrildi

Mahkeme heyeti, kısa bir aranın ardından sanık Burhan Kolbaşı hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümü” suçlamasıyla 5 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, ardından sanığın geçmişi, yargılama sürecindeki pişmanlığa ilişkin davranışlarını gerekçe göstererek, cezayı 4 yıl 2 aya indirdi. Mahkeme, bu cezayı da 45 bin 600 TL para cezasına çevirdi. (MA)

Günün Haberleri

More in Güncel