Connect with us

Güncel

Üç çocuğuna cinsel istismarda bulunan erkek serbest bırakıldı

Mersin’de 3 çocuğunu sistematik cinsel istismara maruz bırakan ve bir önceki duruşmada tutuklanan S.D. adlı erkek, bugün yargılandığı davanın duruşmasında tahliye edildi

Mersin’de üç çocuğunu sistematik cinsel istismara maruz bırakan S.D. adlı erkeğin tutuklu yargılandığı davanın üçüncü duruşması Mersin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM), duruşma öncesi adliye önünde kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada konuşan UCİM Genel Başkanı Saadet Özkan, “İstismarcıları ayrık otu gibi aramızdan temizleyene kadar mücadele edeceğiz” dedi. 

Sanık S.D., tutuklu bulunduğu Mersin E Tipi Hapishanesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmada hazır edildi. Çocuklar ve avukatlar da duruşmaya katıldı. Çocuklar, daha önceki beyanlarını yineleyerek, sanığın cezalandırılmasını istedi.  

Sanık, suçsuz olduğunu ve kendisine iftira atıldığını ileri sürdü.

İstismar faili tahliye edildi

Mahkeme heyeti, olaya dair delillerin toplandığını ve delilleri karartma şüphesinin ortadan kalktığını belirterek, sanık S.D. hakkında tahliye kararı verdi. Bir sonraki duruşma 10 Kasım’a ertelendi. 

Karara tepki gösteren çocuklar salonda fenalık geçirdi. 

Karara tepki

Kararı değerlendiren çocukların avukatı Ezgi Şimşek, delillerin tam olarak toplanmadığını ve tanıkların dinlenmediğini söyledi. Sanığın sürekli aileyi ve tanıkları tehdit ederek ifadeleri değiştirmeye çalıştığını kaydeden Ezgi, “en büyük korkumuz ailenin can güvenliğidir. Müvekkillerimin can güvenliği için koruma kararı almaya çalışıyoruz” diye belirtti.

Temmuz ayında tutuklandı

Fail S.D. çocukların şikâyeti üzerine gözaltına alınıp serbest bırakılmış, 15 Temmuz günü görülen duruşmada tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Günün Haberleri

More in Güncel