Connect with us

Güncel

Tutukludan babaya; benden umudu kesin

Samsun T Tipi Hapishanesi’nde kalan Volkan Kaya adlı tutuklunun babası Nevzat Kaya, çocuğunun defalarca darp edildiğini söyledi. Oğlunu görmek için hapishaneye giden baba, oğlunun hastaneye kaldırıldığını söyledi. Baba Kaya, “Oğlum ‘benden umudu kesin’ dedi. Oğlumu kurtarın”

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre; Samsun T Tipi Hapishanesi’nde kalan Volkan Kaya’nın açık görüş hakkı engellendi, darp edildi, süngerli odaya konuldu. Uzun zaman oğlundan haber alamayan Kaya’nın babası Nevzat Kaya, oğlunun tutulduğu Samsun T Tipi Hapishanesi’ne gitmek için önceki gün Ankara’dan yola çıkarak hapishane savcısıyla görüştü. Kaya oğlunun Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi’ne yatırıldığını duyunca hastaneye koştu…

Olayların başlangıcı

Hastaneye giden baba, oğlunun boynunda ve kolunda kesikler olduğunu görünce aylardır oğlunun yaşadıklarını kamuoyuna duyurarak yetkililerden yardım istemeye karar verdi. Ancak aylar önce oğlunun bu hapishaneden başka hapishaneye sevk edilmesi için başvurduğu bütün kapılar yüzüne kapandı. Peki, bu olaylar nasıl başladı, Kaya neden hastaneye yatırıldı… Baba Nevzat Kaya yaşanan olaylarla ilgili şunları anlattı: “Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda oğlumun açık görüşü vardı. Ancak hapishane yönetimi ‘Görüşe gelmeyin. Oğlunuza hücre cezası verildi’ dedi. Biz de bu sözlerin üzerine görüşe gitmedik.”

Kaya bayramdan birkaç gün sonra oğluyla telefonla görüştü. ‘Baba neden görüşüme gelmediniz’ sorusuna Kaya hücre cezasından dolayı gelmediklerini söyledikten sonra oğlundan şu yanıtı aldı: Hayır. Bana hücre cezası verilmedi. Sizi bekledim. Bunu size kim söyledi?

Baba Kaya’nın hapishaneden böyle bir yanıt aldıklarını söylemesinin üzerine Kaya ceza infaz koruma memurlarına neden böyle bir gerekçe sunduklarını söyleyerek, ‘Benim açık görüşümü nasıl engellersiniz?’ diye sordu. Bu sorununun üzerine ceza infaz koruma memurları ile Kaya arasında tartışma yaşandı. Kaya’yı darp eden memurlar daha sonra kendisini tekli odaya aldı.

Darp bitmedi

Bu olaydan sonra Kaya ile memurlar arasında tartışmalar devam etti. Baba Kaya, bundan sonra yaşananları şu sözlerle anlatıyor: “Oğlum yine darp edilince artık dayanamıyor. Nerden bulduğunu bilmiyorum ama eline aldığı bir bıçakla gardiyanlardan birini bıçaklıyor.”

Bıçaklama olayının ardından baba Kaya’nın anlatımlarına göre oğlu defalarca darp ediliyor, kolları ve parmakları yaşadıklarından dolayı işlevsiz hale geliyor. Kaya hakkında ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlamalarından dava açılıyor, ancak Kaya’nın hapishanede yaşadığı sorunlar bundan sonra artarak devam ediyor. Oğlunun başka hapishaneye sevk edilmesini isteyen baba Kaya, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne, Hapishane Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne, İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’na, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığ’na, ‘Oğlumun can güvenliği yok. Başka hapishaneye sevkini talep ediyorum’ diyerek başvurularda bulundu. Ancak başvurduğu bütün kurumlardan aynı yanıtı aldı: Mevzuata aykırı bir durum yok.

Baba Kaya ‘ret’ yanıtı alınca yine şansını denedi ve bütün kurumlara sevk için başvurularını yaptı. Bu sefer sevk için olumlu yanıt aldı. Kaya, hapishaneden başka hapishaneye sevk için hazırlıklarını yaparken yine engellerle karşılaştı.

Sevk gerçekleşmeyince…

Baba Kaya, olumlu yanıta rağmen sevkin neden gerçekleştirilmediğine anlam veremediklerini söyleyerek oğlunun kaldığı kentte gitti. Kaya, Samsun’a vardığında oğlunun hastaneye yatırıldığını öğrendi. Savcılıktan görüş için izin alan Kaya, oğlunu hastanede gördü: “Oğlum dayanamayıp jilet yutmuş. Kendisine zarar vermiş. Boynunda, kollarında kesikler vardı. Üzerinde elbise yoktu. Samsun’da kaldığı sürece oğlumu sağ bırakmayacaklar. Allah rızası için yardım edin. Oğlumu kurtarın, yoksa ölüsü çıkacak.”

Kaya son olarak oğlunun kendisine, “Benden umudu kesin” dediğini belirtti.

Günün Haberleri

More in Güncel