Connect with us

Güncel

Tutuklu gazeteciler için yürüyüş gerçekleştirildi

Pazartesi günü Çağlayan Adliyesi’nde görülecek Cumhuriyet davası öncesi Dışarıdaki Gazeteciler içerideki gazeteciler için yürüyüş gerçekleştirdi

Dışarıdaki Gazeteciler, tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri ile tutuklu bulunan diğer meslektaşlarıyla dayanışmak amacıyla Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’ndan Altıyol Meydanı’na yürüdü. “Gazetecilere özgürlük” pankartının açıldığı eylemde sık sık “Özgür basın susturulamaz”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Ahmet çıkacak yine yazacak”, “Susma haykır özgür basın haktır” sloganları atıldı. Tutuklu gazetecilerin fotoğraflarının taşındığı eyleme, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan’ın yanı sıra çok sayıda avukat ve gazeteci katıldı.

Altıyol Meydanı’nda yapılan açıklamayı Gazeteci Güventürk Görgülü yaptı. Görgülü, Nazım Hikmet’in 89 yıl önce bugün tutuklandığını hatırlatarak, “Bu memleket bizim” şiirinden bir kıta okuyarak konuşmasına başladı.

Ahmet Şık o yapılanmanın ne olduğunu apaçık yazdığı için bedel ödemiştir”

Cezaevlerinde 100’ün üzerinde bulunan gazetecinin en ağır şekilde bedel ödediğini belirten Görgülü, Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının 418 gündür büyük bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu belirtti. Yargılamayı yapanların topa tuttukları cemaate ve onun liderine övgüler dizerken Ahmet Şık’ın o yapılanmanın ne olduğunu apaçık yazdığını ifade eden Görgülü, “Bu nedenle kumpasa uğramış ve bugün olduğu gibi yine bedel ödemişti” dedi.

Güneş balçıkla sıvanamaz, haber suç olamaz” 

Ahmet Şık’ın ilk savunmasında “savunma yapmıyorum, itham ediyorum” sözlerini hatırlatan Görgülü, “Dreyfus Olayı’ndan bu yana haklılıktan gelen cesur bir haykırıştır. Bu kuvveti, kendinde ilk bulan Fransız yazar Emile Zola, ‘Adalet ancak hakikatten, saadet ancak adaletten doğabilir’ düşüncesinden hareket ediyordu. Biz de tutuklu Cumhuriyetçiler ve gazetecilikten tutuklu tüm gazeteciler gibi hakikatin ve adaletin peşindeyiz” şeklinde konuştu.

“Güneş balçıkla sıvanamaz, haber suç olamaz” diyen Görgülü,  Pazartesi günü Çağlayan Adliyesi’nde görülecek Cumhuriyet davasına destek çağrısında bulundu. Açıklama sloganlarla son buldu.

Günün Haberleri

More in Güncel