Takip Et

İçerden

Tutsaklar 12 Kasım’dan beri açlık grevinde

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde siyasi tutsaklar, kötü muamele ve hak ihlallerine karşın 12 Kasım’dan bu yana açlık grevinde. Tutsaklar hak ihlalleri son bulana kadar eylemlerini devam ettireceğini belirtti

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde siyasi tutsaklar, kötü muamele ve hak ihlallerine karşın 12 Kasım’dan bu yana açlık grevinde. Tutsaklar, hak ihlalleri devam etmesi durumunda ise açlık grevini sürdüreceklerini aileleri aracığıyla kamuoyuna duyurdu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; yasal olan haklarının ellerinden alındığını, ayakta sayım dayatmasına maruz kaldıklarını ve bunu kabul etmeyenlerin darp edilip haklarında disiplin soruşturmalarının açıldığını belirten tutsaklar, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

‘Keyfi uygulamalarla karşı karşıyayız’

Tutsaklardan Mehmet İpek ağabeyi Ömer İpek’le yaptığı görüşmede, üzerlerindeki baskıya dikkati çekti. İpek ağabeyi aracılığıyla şunları iletti: “Zorla ayakta sayım dayatıyorlar. Önce kamerayla sayım yapıyorlar. Daha sonra ise kamerasız gelip bizi darp ediyorlar. Hastaneye sevklerimizde kelepçeli muayene dayatılıp, darp ediliyoruz. Gazetelerimiz verilmiyor. Gardiyanlar aile fotoğraflarımıza bakıp, bize hakaret ediyorlar. Keyfi olarak disiplin cezaları veriliyor. Şuanda 3 ay görüş yasağı aldım. Bir arkadaşımızın kolu kırılmıştı. Hastaneye sevki yapılmadı. Keyfi uygulamalarla karşı karşıyayız. Açlık grevine başladık.”

‘Son bulsun’
İpek’in ağabeyi tutuklular gibi kendilerinin de haklarının ihlal edildiğini söyledi. Bir saat olan görüşün 45 dakika yapıldığını, yoğun aramalardan geçirildiklerini aktaran İpek, hak ihlallerine ilişkin savcılıkla yapmak istedikleri görüşme taleplerine yanıt verilmediğini belirtti. İpek, “Kürt olduğumuz için ikinci sınıf bir muamele görüyoruz. Bu uygulamaların son bulmasını istiyoruz” dedi.

‘Bir yıllık görüş yasağı verildi’
12 Kasım’da ağabeyi Mahmut Amaç’ı arayan tutuklu Adem Amaç, keyfi disiplin soruşturmaları açıldığını, kendisine bir yıllık kapalı ve açık görüş cezası verildiğini aktararak, “Bundan kaynaklı 12 Kasım’dan itibaren açlık grevine girdik. Bu hak ihlallerinin son bulmasını istiyoruz” dediği belirtildi.

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler