Takip Et

Makale

Tutsak ailelerinden Bakanlığa mektup

İmralı tecridinin kaldırılması talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan tutukluların yakınları, Adalet Bakanlığı’na tutukluların durumlarına dikkat çeken mektup gönderdi

İmralı tecridinin kaldırılması talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan tutukluların yakınları, Adalet Bakanlığı’na tutukluların durumlarına dikkat çeken mektup gönderdi.

Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin sona erdirilmesi talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde bulunan tutukluların durumuna dikkat çekmek için basın açıklaması düzenledi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Akdeniz İlçe Örgütü önünde yapılan açıklamaya tutuklu yakınları ve birçok sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi katıldı. Sık sık “Bijî berxedana zindana” sloganlarının atıldığı açıklamada Çukurova TUAYDER Sekreteri Ali Bilen konuştu. 

‘Bakanlık tarihi rolünü oynamalıdır’

Öcalan’ın uzun yıllardır katı ve mutlak bir tecrit altına alındığını ve bu tecridin yasal mevzuatlara aykırı olduğunu dile getiren Bilen, hükümetin tecrit politikasını siyasi ranta çevirdiğini ve bu politikanın sonucu ülkede huzur ve barış ortamının kalmadığını söyledi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevi eylemini 5’inci ayını geride bıraktığını ve yaklaşık 5 bin tutuklunun da aynı taleple eylemde olduğunu hatırlatan Bilen sözlerine şöyle devam etti: “Açlık grevinde bulunan eylemcilerin sağlık durumları ağırlaşmaktadır. Acil bir biçimde çözüm bulunmadığı taktir de bir daha onarılamayacak toplumsal tahribatlara neden olabilecek vahim durumlar yaşanacaktır. Bir ülkenin ne kadar adaletli olup olmadığını o ülkenin cezaevleri politikalarından anlayabiliriz. Bu temelde adalet bakanı mevcut çalışmasını yürüttüğü kurumun gerekliliklerini yerine getirmelidir. Tecridin kaldırılması ve cezaevlerinden tabutların çıkmaması adına tarihi rol oynamalıdır.”

‘Mektup gönderildi’

Yapılan açıklamanın ardından tutuklu yakınları ve Çukurova TUAYDER yöneticileri, Merkez Postaneye geçerek Adalet Bakanlığı’na açlık grevi eyleminde olan tutukluların durumlarını anlatan mektuplar gönderdi. 

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler