Takip Et

Güncel

Tutsak aileleri: “Bizim için en büyük hediye çocuklarımızın yaşamasıdır”

Açlık grevindeki çocukları için bir ayı aşkın süredir Gebze Hapishanesi önünde nöbet tutan anneler, Anneler Günü öncesi “Bizim için Anneler Günü yok. Ne zaman ki tecrit kalkar, çocuklarımız açlık grevinden çıkar, bizim için o zaman Anneler Günü olur. Bizim için en büyük hediye çocuklarımızdır”

12 Mayıs Pazar günü (yarın) kutlanacak olan Anneler Günü’nde, evlatları kendilerine verdikleri emekler için annelerinin ellerine sarılıp, sevgileri ile birlikte en güzel hediyeleri sunmaya çalışacak. Ülkeyi yönetenler ve siyasetçilerce günün anlam ve önemine dair verilecek mesajlarda yine annelerin cennet olduğu dillendirilecek ayakları öpülecek. Bunlar yaşanırken aynı anlarda binlerce annenin dudaklarından evlatlarının yaşaması için dualar dökülüp, sokaklardan sesleri yükselecek.  

MA’dan Sadiye Eser’in haberine göre: Nöbet eylemlerini sürdüren annelere, Anneler Günü ve taleplerini sorduk.

 ‘1 dakika da olsa çocuklarımıza yakın olacağız’

İlk günden bu yana eylemde yer alan annelerden biri olan Hatice Söyler, çocuklarının talebi kabul edilene kadar eylemlerini sürdürmekte kararlı olduklarını belirtti. Söyler, bunu “Çocuklarımızın talepleri bizim talebimizdir. Tecridin bir an evvel kalkmasını istiyoruz. Çocuklarımızın hayatından endişe ediyoruz. Tabutların çıkmasına tahammül edemiyoruz” sözleriyle dile getirdi.

Maruz kaldıkları yaklaşımlara da değinen söyler, “Hani bir kaplan aç olur avını bekler ya bizde oraya gittiğimiz de o aç kaplan gibi bize saldırıyorlar. 5-10 dakika beklesek çocuklarımızın kokusunu alsak bize yeter. Ama Vali buna izin vermiyor? Buna rağmen yasakları çiğneyeceğiz. Tecrit kalkana kadar bir dakika dahi olsa çocuklarımıza yakın olacağız” diye belirtti. 

‘Çiçek değil, çocuklarımızı istiyoruz’

Nöbet eylemleri ile çocuklarının sesine ses katmak istediklerini söyleyen Zeynep Calıhan da, tecrit kalkıp, ölüm orucu ve açlık grevleri bitinceye kadar eylemlerine devam etmekte kararlı olduklarını ifade etti.

Maruz kaldıkları engelleme ve müdahalelere tepki gösteren Calıhan,  “Bizi bir kaşık suda bizi boğacak gibiler. Bize yaklaşımları çok iyi değil. Devletin kolluk güçleri biz annelere tahammül edemiyor. Bize yaptıkları zulümleri düşünüyorlar mı? Başlarını nasıl yastığa koyuyorlar Biz anneyiz çocuklarımızdan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Calıhan, Anneler Günü’ne ilişkin ise, şunları dile getirdi: “Benim çocuğumun 10 yıldır cezaevinde. Biz çiçek değil çocuklarımızı istiyoruz. Anneler Günü bizim için yok. Ne zaman tecrit kalkar, açlık grevi ve ölüm oruçları biter, Sayın Öcalan’la görüşülür bizim Anneler Günü’müz o zaman olacak.” 

‘Annelerin çocukları ölmesin desinler’

“Amacımız çocuklarımızın taleplerinin kabul edilmesi, çocuklarımızın yaşamasıdır” diyen annelerden Sultan Bozkurt da tüm yasak ve engellemelere rağmen cezaevi önünde olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Bozkurt, Anneler Günü’ne dair beklentisini ise şöyle dile getirdi: “Madem ‘cennet annelerin ayaklarının altındadır’ diyorlar, o zaman bu sözün gerekliğini yapsınlar. Anneler Günü için bunu söylüyoruz; Çocuklarımız açlık grevinde ve bütün dünya bu duruma sessiz. Artık sesimizi duysunlar.  Herkes çıkıp Anneler Günü için bir cümle de olsa dile getirsin ve ses versin. ‘Bu annelerin çocukları ölüyor, bu annelerin çocukları ölmesin’ desinler, bu bizim için hediye olacaktır.” 

‘Hediyemiz…’

 Anneler Günü’ne dair tek dileğinin Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılarak açlık grevi ve ölüm oruçlarının son bulması olduğunu söyleyen Hanife Bayar da, “Hediyemiz çocuklarımızın yaşamasıdır” dedi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler