Takip Et

Güncel

TÜSİAD yine ‘endişeli’: “İşsizlikte ki artış endişe verici, reform gündemimize dönelim”

TÜSİAD, gündeme dair yaptığı açıklamada seçimlerin ardından hızla ekonomi gündemine dönülmesi çağrısında bulundu. Açıklamada “İstanbul’da uzayan seçim sürecinin bitmesinden memnuniyet duyuyor, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ediyoruz. 31 Mart seçimlerinde seçilen tüm belediye başkanlarımıza başarılar diliyoruz” ifadelerine yer verdi

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz giderek derinleşirken farklı çevrelerden açıklamalar gelemeye devam ediyor. Yüksek faiz- yüksek enflasyon sarmalında kriz derinleşirken işsizlik de önemli bir ivmeyle yükselmeye devam ediyor. TÜSİAD yaptığı açıklama ile bu duruma dikkat çekerek uyarılarda bulundu. TÜSİAD açıklamada “İşsizlikteki artış endişe vericidir. Yüksek enflasyon ve yüksek dış borç ekonomide kırılganlıkların devam ettiğini gösteriyor” dedi.

“Seçim sürecinin ardından artık reform gündemimize hızla dönme fırsatımız var. Son dönemde bazı olumlu veriler gözlenmekle beraber talep koşulları halen zayıf seyrediyor. İşsizlikteki artış endişe vericidir. Yüksek enflasyon ve yüksek dış borç ekonomide kırılganlıkların devam ettiğini gösteriyor.

Bu çerçevede, ekonomimizdeki sorunların gerçekçi bir anlayışla tespiti ve bunlara yönelik kalıcı çözümler aciliyetini korumaktadır. Açıklanan tüm plan ve programların bütünlük içerisinde ayrıntılarıyla ve öncelikleriyle kamuoyuyla paylaşılarak zaman kaybetmeksizin uygulamaya geçirilmesi çok faydalı olacaktır.

Eş zamanlı olarak başta hukuk devleti ve özgürlükler olmak üzere, dijital dönüşümden eğitime çok önemli yapısal reform önceliklerimiz bulunuyor.”

“Uluslararası ilişkilerimizde de ekonomik dengelerimizi sarsabilecek tehditlere karşı gereken tedbirlerin alınmasını ve sorunların diplomasi yoluyla aşılmasını temenni ediyoruz” diyen TÜSİAD, “Ayrıca Avrupa Birliği üyelik sürecimiz çerçevesinde mevcut gümrük birliğinin güncellenmesi de ülkemizin küresel rekabet gücü açısından çok etkili olacaktır” ifadelerini kullandı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler