Takip Et

Güncel

Türkiye’ye S-400 ültimatomu: İkisini birden alamazsınız!

ABD’nin NATO daimi temsilcisi Kay Bailey Hutchison’dan Türkiye’ye: F-35 savaş uçakları ile Rus hava savunma sistemlerinin aynı askeri komuta altında bulunması kabul edilemez. Hem F-35, hem S-400 alamazsınız.

Türkiye ile ABD arasındaki S-400 düğümü çözülemiyor. Son olarak, ABD’nin NATO daimi temsilcisi Kay Bailey Hutchison’dan yeni bir ültimatom geldi. Hutchison, Türkiye’nin hem Amerikan yapımı F-35 uçaklarını hem de Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini alamayacağını söyledi.

‘F-35 ve S-400 aynı çatı altında olamaz’

Amerikan televizyonu CNBC’ye konuşan Hutchison, Türkiye’nin Rus yapımı hava savunma sistemleri almasının ‘Kremlin’e NATO’yu zayıflatma girişiminde yardımcı olacağını’ söyleyerek, ‘F-35 savaş uçakları ile Rus hava savunma sistemlerinin aynı askeri komuta altında bulunmasının kabul edilemez olduğu’ çıkışı yaptı.

Hutchison, “Bir tercih yapmalısınız. Birine veya ötekine sahip olabilirsiniz, ikisine birden değil” ifadelerini kullandı. Amerikalı yetkili, Türkiye’nin sipariş ettiği F-35’leri kaybetme ihtimali bulunduğunu ekledi.

‘Mühlet hafta sonunda doluyor’ iddiasıCNBC’nin haberinde, ABD’nin S-400’lerden vazgeçip bunun yerine Amerikan yapımı Patriot hava savunma sistemleri alması  için Türkiye’ye verdiği mühletin bu haftanın sonunda dolduğu da belirtildi. Haberde, Türkiye’nin S-400 sistemi almasının Amerikalı yetkililer tarafından F-35 programına doğrudan tehdit olarak görüldüğü, S-400 alımının gerçekleşmesi halinde Türkiye’nin F-35’in tedarik zincirinden çıkarılacağı da vurgulandı

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler