Takip Et

Güncel

Türkiye’den AB’ye iltica edenlerin sayısı artıyor

Türkiye’den Avrupa Birliği’ne iltica eden insanların sayısı yılın ilk dokuz ayında yüzde 23 artış gösterdi

Avrupa Birliği (AB) tarafından yayımlanan “Durum Raporu”nda yer alan bilgilere göre, Türkiye’den Avrupa Birliği’ne iltica eden insan sayısında bu yıl yüzde 23’lük bir artış kaydedildiği yer aldı.

Welt Am Sonntag gazetesinde yer alan rapora göre bu yılın Ocak ve Eylül ayları arasında Türkiye’den 46 bin 546 sığınmacı Avrupa Birliği’ne geldi. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 23 artışa tekabül ediyor.

Gelen sığınmacıların daha çok Afganistan, Suriye ve Iraklı olduğu ve daha önce İran’da bulunan Afganların artan oranda AB ülkelerine geçiş yaptığı belirtildi.

Raporda ayrıca, sadece 23-29 Eylül haftasında 3 bin 710 sığınmacının Türkiye üzerinden Yunanistan’a giriş yaptığı belirtilirken, söz konusu rakamın 2016 yılında Türkiye ile AB arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması’nın yürürlüğe girmesinden bu yana bir rekor olduğu kaydedildi.

AB Komisyonu raporunda, Yunanistan Göç Bakanlığı’nın “yıl sonuna kadar 25 bin sığınmacının daha gelmesini bekledikleri” yönündeki tahminine de yer verdi.

Diğer yandan raporda Yunanistan’a sığınmacı akını olduğu halde aynı dönemde Türkiye’ye sadece 102 sığınmacının mutabakat kapsamında geri gönderilmesi eleştirildi.

Raporda “Bu AB-Türkiye mutabakatının yürürülüğe girmesinden bu yana kaydedilen en düşük rakam” denilerek geri gönderme işlemlerinin yavaşlığının kritik düzeyde olduğu aktarıldı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler