Takip Et

Makale

Türkiye’deki sermaye iltica ediyor

Son bir yılda Türkiye’den ayrılan yerli sermaye miktarı yüzde 33 artarak 3.6 milyar dolara ulaştı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Türkiye’ye gelen ve Türkiye’den giden doğrudan yatırımlardaki gelişmeleri içeren raporunun Ocak 2019 sayısını yayınladı.

Buna göre, Kasım 2018 rakamlarıyla, yıllık bazda ülkeye gelen yabancı sermaye tutarı 167 milyon dolar artışla 11 milyar 89 milyon dolara çıkarken, ülkeden çıkan yerli sermaye 897 milyon dolar artarak 3 milyar 598 milyon dolara fırladı.

TEPAV raporunda, Türkiye’ye gelen ve giden yerli-yabancı sermayedeki bozulmanın yanı sıra, yabancıların Türkiye’de, yerlilerin ise yabancı ülkelerde yaptığı yatırımlara ilişkin veriler de yer aldı.

Rapora göre 2018’in ocak-kasım aylarını kapsayan 11 aylık dönemde yerli yatırımcıların başka ülkelerdeki yatırım tutarı, 2017’nin 11 aylık dönemine göre 745 milyon dolar artarak 3 milyar 585 milyon dolara çıktı.

Buna karşılık yabancı yatırımcıların Türkiye’deki yatırımı aynı dönemde 1 milyar 135 milyon dolar azalarak 6 milyar 573 milyon dolardan 5 milyar 438 milyon dolara geriledi.

Türkiye’nin yatırımlar için cazibesini kaybetmeye başladığı belirtilen raporda, “Büyümeyi destekleyecek ve ekonomideki güven ortamını iyileştirecek politikaların uygulanması, hukuk sisteminde normalleşmenin sağlanması, hem Türkiye’nin kredi notlarının yükselmesi hem de yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisinin artması için kritik önemdedir” dendi.

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler