Takip Et

Güncel

Türkiye-ABD ortak kara devriyesi başladı

Türkiye ile ABD arasında Suriye’nin kuzeyinden oluşturulması planlanan ‘Güvenli Bölge’ konusunda mutabakata varılmasından sonra iki ülkenin askeri güçleri Tel Abyad kırsalında ortak kara devriyesi gerçekleştirdi

Türkiye ile ABD askerleri, Kuzey ve Doğu Suriye sınırlarında ortak kara devriyesine başladığı bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ABD silahlı kuvvetleri Suriye’de Fırat’ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında ilk ortak kara devriyesine başladı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, üç nokta üzerinde anlaşma sağlandığı belirtilmişti. Açıklamaya göre taraflar, Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek tedbirlerin bir an önce uygulanması yönünde mutabakata vardı.

Türkiye ve ABD 7 Ağustos’ta Suriye’nin kuzeyinde bir güvenli bölge kurulması konusunda anlaşmıştı. Bu çerçevede güvenli bölgenin koordinasyonu ve yönetimi için Türkiye’de müşterek harekat merkezinin kurulacağı belirtilmişti.

TSK ve ABD askeri konvoylarının Telabyad kırsalında güneye doğru hareket edecekleri belirtiliyor. Devriyenin öğle saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor. İnsansız hava araçlarının da katıldığı devriye faaliyetine helikopterlerin de hava desteği verdiği belirtiliyor.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı kara devriyesinden ilk fotoğrafları Twitter hesabı üzerinden kamuoyuyla paylaştı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler