Takip Et

Güncel

TÜİK verilerine göre cinsel istismara maruz kalan çocuk sayısı artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri cinsel istismara maruz kalan çocuk sayısının yıllara göre arttığını ortaya koyuyor.

TÜİK, 2014 yılında cinsel istismara maruz kalan çocuk sayısını 74 bin 64, 2016 yılında 83 bin 552 olarak açıklamıştı.

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nden alınan verilere göre 2006 yılında yüzde 42,5 olan çocuk cinsel istismar hükümlülerinin oranı 2016’da yüzde 58,8’e yükseldi. 

Ayrıca Türkiye’de 27 ilde bulunan 30 Çocuk İzlem Merkezi’ne Ocak 2011 – Mayıs 2016 tarihleri arasında 21 bin 68 başvuru olduğu, vakaların yüzde 85’inin kız çocuğu, yüzde 15’inin oğlan çocuklardan oluştuğu saptandığı belirtildi

“Çocuk İzlem Merkezlerinin Sayısı Artmalı”

“Çocuk İstismarı ve Toplumsal Farkındalık” çalıştayında konuşan Prof. Dr. Bahar Gökler, çocuk istismarını önlemek için üç aşamalı bir program olduğunu belirterek Çocuk İzlem Merkezlerinin sayılarının artması gerektiğini söyledi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (İAÜ TARMER) “Çocuk İstismarı ve Toplumsal Farkındalık” başlığıyla düzenlediği çalıştayta çocuk istismarlarının önlenmesi adına gerekli olan bireysel, kurumsal ve toplumsal yükümlülükler değerlendirildi.

DHA’nın haberine göre Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Bahar Gökler çocuk istismarını önlemek için üç aşamalı bir program olduğunu belirterek şunları söyledi:

Üç aşamalı program

“Birincil önleme ‘daha istismar olgusu ortaya çıkmadan önce çocukları korumak adına neler yapılabilir’ bunu içeriyor.

“İkincil önleme ise risk altındaki gruplara ulaşabilmek.

“Üçüncül yaklaşımda eğer fiziksel ya da cinsel istismar ortaya çıkmışsa bu çocukların uygun şekilde sağaltımlarını, izlemlerini, psiko-sosyal rehabilitasyonlarını sağlamak, adli ya da sağlık tedbiri uygulanmış olan çocuklarda tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığını denetlemek yani çocuğu bütüncül bir yaklaşımla ele almak gerekli.”

Prof. Gökler: Üniversitelere bağlı çocuk merkezleri artmalı

Devletin Sağlık Bakanlığı’na bağlı Çocuk İzlem Merkezleri olduğunu ve bunların sayılarının artması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Gökler, “İşte bu nedenle üniversitelerde çocuk koruma merkezleri var. Bunlar, istismara uğramış çocukları araştıran, koruyan, izlemlerini sağlayan merkezler.

Prof. Dr. Gökler, “Şu an Türkiye’de üniversitelere bağlı çocuk merkezlerinin sayıları 12, ama giderek bunların üniversitelerde yaygınlaştırılmasını sağlamak ve devletin bu merkezleri desteklemesini sağlamak üçüncül koruma açısından çok önemli” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler