Takip Et

Güncel

TUAY-DER: Tüm tutsaklar tahliye edilsin

Hapishanelerde koronavirüs ile mücadele edilemeyeceğine dikkati çeken TUAY-DER, hükümet yetkilileri ve Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunarak tutukların tahliye edilmesini istedi

Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanı’nın günlük olarak koronavirüse ilişkin uyarılarda bulunduğunu, ancak hapishanelere dair bilgilendirmede bulunmadığı belirtilerek, hasta tutukluların sağlık durumunun ciddi riskler taşıdığı kaydedildi. Açıklamada, “Hapishanelerde 1300 hasta tutsak olup bu hasta tutsakların 450’si ağır hasta kategorisinde bulunmaktadır. Bu hasta tutsaklardan Semire Direkçi Diyarbakır kadın kapalı hapishanesinde tutuklu olup Haziran 2019 tarihinde ameliyat olmuş ve 9 aydır bağırsakları dışarıda yaşamını sürdürüyor. Mehmet Emin Özkan ise 80 yaşlarında olup Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’nde kalmaktadır. Kalp, KOAH, yüksek tansiyon ve zehirli guatr hastasıdır. 27 yıldır hapishanede olup bu hastalıklar ile yaşamaktadır. Bir başka hasta tutsak da yine Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Halil Güneş’tir. Hastalıkları ise kemik kanseri, kemik erimesi, epilepsi ve karaciğerde modül olup tüm bu hastalıklar ile yaşamaktadır” denildi. 

‘Hijyen yok’ 

Tüm tutukluların serbest bırakılması gerektiği ifade edilen açıklamada, “Biz TUAY DER olarak hapishanelerde bulunan hasta tutsaklar için kaygılıyız. Halk olarak biz özgür şartlarda bu virüs ile mücadele etmekte zorlanırken, hapishanede hijyen koşullarının olmadığı mutfak, banyo, tuvalet ve yatakların aynı ortamda olduğu bir yerde koronavirüsü ile mücadelenin nasıl olacağını kamuoyunun taktirine bırakıyoruz. İran hapishaneleri boşaltırken, ABD hapishaneleri boşaltmayı tartışırken, Türkiye’de ise hapishaneler hakkında hiçbir tartışmanın olmaması biz aileleri kaygılandırmaktadır. TUAY DER olarak Adalet Bakanlığı ve hükümet yetkililerine çağrıda bulunarak başta hasta tutsaklar olmak üzere tüm tutsakların derhal tahliye edilmesini veya ceza ertelemesi yapılmasını talep ediyoruz” diye belirtildi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler