Takip Et

Güncel

TTK’nın bin kişilik maden işçisi alımına ilk günden 5 bin kişi başvurdu

Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) bin maden işçisi alımı için binlerce kişi gece saatlerinden itibaren Zonguldak ve Bartın’daki İŞKUR müdürlükleri önünde sıra oluşturdu. Fotoğraflar son yayınlanan İŞKUR verilerini doğrular nitelikte

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) bin yeraltı üretim işçisinin alımı için başvuruların 12 Şubat’ta başlayacağının duyurulmasının ardından çoğunluğu genç işsizler binlerce kişi Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) önünde kuyruk oluşturdu.

Gece saatlerinden itibaren oluşturulan kuyruk görüntüleri gün boyunca devam etti. Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesi ve Bartın’daki İŞKUR önünde de aynı manzara vardı.

Zonguldak, Bartın ve Karabük’te daha ilk günden başvuruların 5 bini geçtiği öğrenildi.

Erdoğan işçi alım sözü vermişti

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Zonguldak mitinginde TTK’ye ilk etapta bin, ikinci etapta 500 olmak üzere toplam bin 500 yer altı üretim işçisi alımı sözü vermesinden aylar sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı çalışmalarını tamamladı ve alım için ilan açıldı.

Başvuru yapabilmek için sabaha kadar soğukta bekleyen gençler yanlarında getirdikleri battaniye ve çaylarla ısınmaya çalıştı.
Ereğli İŞKUR Müdürü Ayfer Yavuz yaptığı açıklamada başvuruların ildeki bütün ilçe belediyeleri, internet ve ALO 170 hattından yapılabileceği bilgisini verdi.

TTK’ya yapılacak yer altı maden işçisi alımı işin Zonguldak’a 700 Bartın’a 200 ve Karabük’e 100 kontenjan ayrıldı. İş için 18 ile 32 yaş arasında askerlikle ilişiği bulunmayan adayların başvuru yapabileceği işe başvurular yedi gün boyunca devam edecek. 2-3 Mart tarihlerinde ise işe alımlar noter huzurunda çekilecek kura ile belirlenecek.

6 ayda 1 milyon yeni işsiz

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) verilere göre Ocak 2019 itibariyle Türkiye’de toplam işsiz sayısı 3 milyon 775 bin kişiye yükseldi. Bu rakam Ocak 2018’de ise 2 milyon 457 bin kişiydi. Son bir yılda işsizlik yüzde 54 arttı. Türkiye’de son bir yılda 1 milyon 300 bin kişi işsiz kalırken Ocak 2019’da 266 bin kişi işsiz kaldı.

Bu da işsizliğin sadece geçtiğimiz ay yüzde 7.6 arttığı anlamına geliyor. Tüm bunlar veriler kayıtlı işsiz sayısını yansıtırken kayıtdışı işsizler İŞKUR istatistiklerinde yer almıyor.

Kayıtlı işsiz sayısı 24 Haziran 2018 genel seçimlerinden bugüne kadar 1 milyon 105 kişi arttı. Temmuz 2018’de işsiz sayısı 2.67 milyon kişiydi. Ekonomik krizin iyice belirginleştiği ve döviz kurunda büyük dalgalanmaların yaşandığı Ağustos 2018’den sonra ise 1 milyon 105 bin kişi işsiz kaldı

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler